Navigace: Vladimír Slavík > Minulost naší domoviny: Kapitola 23 - Dvory, tvrze a zámky v našich končinách

Minulost naší domoviny: Kapitola 23 - Dvory, tvrze a zámky v našich končinách

 

Feudální zřízení se neobešlo bez správních a hospodářských  středisek, kterými byly dvory, tvrze a zámky.

Významný byl pro Hrabovou Paskov. Hospodářský dvůr s tvrzí se zde  připomíná již v r. 1395. Tvrzí bylo seskupení obytných a hospodářských budov, chráněných proti napadení celkem jednoduchými valy nebo vodními příkopy. Další písemná zpráva o existenci tvrze je  z let 1450 – 1454, kdy Barbora z Jemelna  koupila od Čeňka z Wolfsperka Paskov včetně  tvrze se dvorem a mlýnem.  V letech 1640 – 1646 byla tvrz přestavěna do renesanční podoby čtyřkřídlého zámku s mansardovou střechou.

 V urbáři paskovského  panství  z r. 1699 se uvádí  jako součást panského  dvora mimo objektů, sloužících zemědělství  í pivovar, lihovar, mlýn, valcha, prachárna, kovárna , včelín, chmelnice.    

Dvůr v Hrabové je poprvé zmíněn v listině z r. 1499, kdy Velká Hrabová byla součástí paskovského léna. Ke dvoru patřily okolní pozemky v celkové výměře asi  60 ha. V r. 1641 se zde nacházelo 23 dojných krav, 1 plemenný býk, 29 kusů hovězího dobytka, 7 krocanů, 23 hus, 82 slepic a kohoutů, 44 kachen, 8 kapounů a 321 ovcí.

V nedalekém Zábřehu nad Odrou byl původně pouze dvůr se dvěma lány pole, lesy a pastvinami, rybníky a mlýnem. V r. 1649 zde byl již také  zámek. Nebyl výjimečný ani svou architekturou ani velikostí a vybavením. Bylo zde 7  pokojů velkých i malých, 6 komor, 2 kanceláře, kuchyň se spižírnou, sklep vinný i pivní, okna jak průhledná tak neprůhledná. U zámku pivovar, sladovna a spilka. Mimo zámek byl v Zábřehu i dvůr, jehož součástí byla palírna, sýpka, stodola  a chlévy.

O vybaveni  dvora z počátku 17. století  jsou podrobné informace ze Staré Bělé. V inventáři jsou uvedeny:  1 ks měděný kotel, 2  džbery, 1 hrotek na dojení, 3 konve na vodu a mléko, 1 pila, 1 máselnice k tlučení másla, 2 díže k pečení chleba, 1 poříz, 3 bečky na zelí, 1 kosa na trávu atd.  Dobytek: 2 dojnice, 1 stelná tříletá jalovice, 1 tříletý býk,  5 tříletých jalovic,3 jalovice dvouleté, 2 řezaní volci dvouletí,  10 řezaných volků ročních, 6 ročních jalovic, 3 telata.  Ovce: 113 starých matěrek, 22 starých skopců, 10 starých beranů, 9 mladých beranů, 35 mladých jehniček. Drůbež: 1 páv, 9 morek, 21 hus, 15 kachen, 12 slepic.

 Tvrze, které existovaly v Paskově, Staré Bělé, Petřvaldu, Zábřehu a i jinde,  byla velmi skromná sídla čtvercového půdorysu s malým dvorem. Na kamenné podezdívce kolem dvora stály  dřevěné stavby obytné a hospodářské. Spodní část panského obydlí tvořily klenuté sklepy, sloužící k uložení potravin. Jsou zde i sudy s vínem, dovezeným z Moravy, nechybí ani bečka s kyselým zelím. Jeden sklep je prázdný a je určen  k uvěznění provinilých poddaných, říká se mu „kabát“.  V přízemí panského domu je zděná černá kuchyně se zděným komínem. Je vybavena velkým měděným kotlem, rožněm a nádobami různé velikosti.  V přilehlé komoře  je spižírna se zásobami potravin. Je zde uzené maso, mouka, luštěniny, vejce, sušené ovoce.

 K hospodářskému zázemí patří také prádelna s kotlem na vyvařování prádla.  Z nádvoří se dostaneme po schodišti na roubenou pavlač a odtud do obytné místností. Nábytek je skromný, uprostřed masivní stůl z židlemi, kolem stěn lavice, truhlice a police. Další místnosti  jsou vybaveny prostými  lůžky  ke spaní.  

 Do tvrze se  vstupovalo po dřevěném mostě přes nehluboký příkop. Žádné nedobytné hradby, žádné střílny a další obranná zařízení.

Shodou různých okolností se majitelé a správci  tohoto sídla  přestěhovali do nedalekého Zábřeha  a neobydlená tvrz chátrala, až zcela zanikla. Zůstal jen dobový název „Zámčisko“. Je to v místech nynějšího koupaliště naproti hřbitova.

9. 2. 2017    V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma