Za místní politiky Hrabové považuji občany, kteří se zúčastní voleb s předsevzetím, že jako zastupitelé budou hájit zájmy ne své, ale zájmy obce, a to velmi aktivně.
Ne každý má potřebu být komunálním politikem, ne každý má pro to předpoklady. Je to také velmi náročné na čas. Asi jako mnoho jiných „koníčků“.
Při čtení zápisů z jednání obecního výboru obce Hrabové v letech 1905 – 1914 a zápisů z jednání zastupitelstva MOb Hrabová v letech 2018 – 2020 zjišťuji, že dříve bylo v těchto zastupitelských sborech více výrazných osobností. Tedy charismatických osob, požívajících úctu, obdiv a důvěru většiny občanů.
V tom dřívějším období to byli Ludvík Staněk, Jan Vogt, Bohumil Bartoník a Antonín Adámek. Jejich pracovní nasazení bylo obdivuhodné, věnovali těmto funkcím veškerý svůj osobní čas. V některých případech i Jan Chlupatý, Inocenc Raška František Lička a další. Tehdy bylo běžné, že zastupitelé se osobně podíleli na úkolech, uložených jim obecním výborem. Tehdy neexistovala místní státní správa, všechny problémy museli řešit členové obecního výboru. Scházeli se jednou měsíčně, a to v neděli! Ve všední dny na to nebyl čas.
Významná byla v minulosti i veřejná angažovanost místních učitelů. Pan nadučitel Bartoník a pan učitel Němec se mimo práci v zastupitelstvu věnovali osvětové činnosti a byli významnými členy místních spolků.
Činnost tehdejších komunálních politiků je „pro informaci i poučení budoucím generacím“ podrobně popsána i v obecní kronice.
A jsem u dneška. Ať se snažím jak se snažím, nevidím v Hrabové mezi zastupiteli výraznou osobnost, osobnost všeobecně ctěnou a všemi respektovanou.
Ale lidé, kteří mají předpoklady být úspěšnými komunálními politiky existují i v Hrabové! Mohu je i jmenovat. Dle mého názoru to jsou tito: Jan Šumbera, Květoslava Hrabovská, Vladimír Petana, Jana Václavíková, Jana Batelková, Petr Blanár, Václav Fajfr, Martin Krejčíček, Martin Veselý. Bohužel, většina z nich nemá na místní politiku čas nebo se v ní z jiných důvodů nechtějí angažovat.
Základním problémem Hrabové je skutečnost, že zde nefungují politické strany. Máme také málo sportovních, kulturních a jiných organizací. Přitom politické strany a spolky jsou přirozenými „líhněmi“ komunálních politiků.
Vůbec nechápu nechuť našich zastupitelů se prezentovat veřejně v místních sdělovacích prostředcích. Míním tím sociální sítě a Hrabovské listy. Jejich prostřednictvím pak informovat voliče o svých aktivitách a o plnění volebních slibů. Aby voliče ujistili, že volili správně.
Takže suma sumárum: jsme na tom špatně, a můžeme si za to sami.
21.12.2020 V.S.