Ten je v Hrabové dlouhodobě velmi podceňován. Údajně je málo efektivní, a proto se preferuje SMS Info Kanál.
Já jsem přesvědčen, že místní rozhlas má stále svůj význam. Pro tento názor mám následující argumenty.
Začnu „Od Adama“. Lidé odjakživa využívali ke vzájemnému dorozumívání své hlasivky. Lidský hlas má veliké kouzlo. Sílou hlasu, jeho modulací a zabarvením lze účinně působit na posluchače. To žádná SMS nedovede. Hlasem umíme vyjádřit radost, smutek, obavy, naději, a mnoho dalších emocí.
Ví to i profesionální politikové, a proto mají v řadách svých poradců odborníky na své veřejné projevy. Nacvičují nejen gestikulaci, ale i jiné detaily svých vystoupení. Veliký význam zde mají i jejich hlasové orgány.
Z neznámých důvodů veřejné hlasové projevy nevyužívají komunální politici v menších obcích, včetně Hrabové. Pokud v těchto obcích vůbec veřejný rozhlas existuje, pak občasné zprávy předčítá místní úřednice. U nás paní Haunerová, její slovní projev je bezchybný, je rozumět každému slovu. Ale není to místní politik, nemá povinnost působit na posluchačstvo emotivně.
Místní rozhlas má ještě následující přednost. V jednom okamžiku je informováno o určité události velké množství občanů. Vzniká tak silný pocit vzájemné pospolitosti, což může mít v některých situacích velký význam.
Nepamatuji si, že by k občanům Hrabové promluvil starosta nebo jiný veřejný činitel. Možná, že by to bylo čas od času prospěšné. Třeba v mimořádné situaci, jakou prožíváme nyní.
Vzpomínám si, že v době „reálného socialismu“ byl místní rozhlas využíván poměrně často. Navíc před úředním hlášením (někdy také i po něm) si občané vyslechli písničku. Obvykle optimisticky laděnou. Lidská přirozenost je již taková, že hlavní dojem často neudělalo hlášení, ale ta písnička. Mnozí si ji pak mimoděk zachovali ve svých uších po celý den a zpříjemnila jim tehdejší těžký život. Tato tradice po sametové revoluci zanikla, údajně v důsledku povinných plateb autorských poplatků organizaci OSA. Ty jsou však velmi nízké, téměř zanedbatelné. Příčina je asi někde jinde.
Je jiná doba a nová generace tyto argumenty neuznává. Musíme být moderní a preferovat SMS Info Kanál.
Přiznám se k následujícímu „hříchu“. Nemám mobil, a vůbec mi to nevadí. Ke komunikaci používám osobní styk, pevnou telefonní linku a počítač.
Možná je to důvod, proč preferuji místní rozhlas. Mám tu výhodu, že zdroj zvuku, tzv. amplión, je na sloupě u domovních vrátek a slyším dobře každé slovo. Prý existují zdokonalené systémy veřejného rozhlasu, nezávislé na poruchových drátech. Ale tyto argumenty nikdo neuznává a místní rozhlas v Hrabové není pokládán za efektivní informační prostředek. Přezíravý postoj k místnímu rozhlasu je poměrně významná chyba naší samosprávy, tedy zastupitelů. Snad se to časem změní. Ne všechno, co dobře fungovalo dříve, je špatné.
26.3.3020 V.S.