Milí čtenáři, mám pro Vás následující zprávu. V minulých dnech jsem se Vám snažil přiblížit začátky samosprávy v Hrabové. Pokládám toto období za unikátní a neopakovatelné. Asi to byla náhoda, že „ ve stejnou dobu a na stejném místě“ se setkali v Hrabové L. Staněk, J. Vogt a F. Bartoník. Lidé, kteří se rozhodli věnovat svůj čas a své schopnosti potřebám této obce. Jejich zásluhou byla tehdy Hrabová respektována v širokém okolí. Osobnosti těchto kvalit v současné Hrabové, bohužel, nenacházím. Ale je možné, že tyto osobnsti existují mezi námi i dńes, ale neumíme je vhodným způsobem oslovit. Možná, že k tomu svou troškou přispěji i já svými články v Hrabovských novinách.
Seriál „Začátky samosprávy v Hrabové“ tímto ukončuji a budu pokračovat seriálem s názvem „Naše obec v období před 1.sv. válkou“. Informace budu opět čerpat z archivních materiálů.
Zasedání obecního výboru 16. června 1905.
-Josef Stibor z Řepišť má zájem o koupi obecního domu č. 16 včetně přilehlého pozemku. Obecní výbor si cení tento dům na 7 200 K.
-V nově zřízeném obchodě Kateřiny Vlčkové je nutno provést revizi množství prodaných lihových nápojů. Tímto úkolem se pověřuje p. Adámek, Lička z č. 30, Raška a Lička z č. 38.
-Obecní posel Fr. Řeha žádá o odměnu za pochůzky v záležitostech školy, a to za každou pochůzku po jedné koruně. Této žádosti bude vyhověno.
Zasedání obecního výboru 3. září 1905.
-Projednána resoluce „Všeobecného spolku dělnického“ z Vítkovic. Požaduje se, aby pro obce Hrabová a Hrabůvka byl zřízen nový zdravotní obvod s povinností léčit všechny zde bydlící, kteří si platí nemocenskou pokladnu. Obecní výbor tuto resoluci podporuje a ukládá starostovi, aby zařídil vše potřebné.
-Majitel domku č. 14 Jan Lička se uchází o koupi obecní kovárny a nabízí 400 K. Situaci prověří pan Nováček, Pajorek a Kudělka a podají zprávu na příštím zasedání výboru.
Zasedání obecního výboru 30. září 1905.
-Jednáno o výnosu okr. hejtmanství, aby byl vyhlášen nedělní klid v místních obchodech. Po delším jednání usneseno, že by úplně stačil prodej o nedělích a svátcích od šesté hodiny ranní do hodiny desáté.
-Obyvatelé Závodí pro neschůdnost lávek přes Ostravici posílají své děti do školy v Ratimově. Tato škola žádá školní poplatek na každého žáka 7 K 36 hal. Hrabová doposud platila Ratimovu pouze 3 K 84 hal. Schváleno zaplatit chybějící obnos z obecní pokladny.
Zasedání obecního výboru 15. října 1905.
-Projednána resoluce okr. hejtmanství k provedení oprav břehů na řece Ostravici. Na schůzi dne 18. října do Frýdku delegován pan starosta. Starosta nabádá výbor, aby opravy břehů byly zahájeny okamžitě, hrozí nebezpečí velkých škod. Jan Vogt nabízí okamžitou půjčku 1 000 K s úrokem 5 %. Nabídka přijata. Práce budou započaty na horním konci obce na pozemcích gruntu č. 22.
-Obecni výbor stanovuje následující diety při povolování a kolaudaci staveb, a to pro každou místní úřední osobu od 1 K do 5 K a u přespolních do 30 K.
-Usneseno, aby do obecního domu č. 16 byl opatřen malý pecek, zařídí Lička z č. 38.
Komentář HN: Dům č. 16, o který má zájem Josef Stibor z Řepišť, je na jižním konci obce, později v něm byl obchod p. Mikolajka. Jak a kdy přešel do majetku obce mi není známo. Poprvé se ze zápisů obecního výboru také dozvídám, že Hrabová vlastní obecní kovárnu. Má o ni zájem Jan Lička, který za ni nabízí 400 K. Jsem zvědav, jak to s těmito nabídkami dopadne. Problematika lávek přes Ostravici a regulace břehů řeky je jedna z velkých starostí tehdejší Hrabové. Bude se to asi opakovaně projednávat i na příštích schůzích obecního výboru.
14.8.2020 V.S.