Zasedání obecního výboru 20. července 1913.
Přítomno 15 členů. Schůzi řídil starosta Ludvík Staněk, zapisoval Fr. Bartoník.
-Povodně v Hrabové od 3. do 13. července. Poškozeny byly lávky a opravy si vyžádají velké náklady. Převážení člunem po laně není možné, a to pro velkou šířku vodního toku. Dle slibu ředitele ratimovské továrny bude dřevo na opravy lávky dodáno zdarma. Bylo poškozeno pilotování břehů a stromové závěsy proti usedlostem č. 12, 13, 16, 17 a 18.
-V lednu 1913 bylo ve vítkovické nemocnici dítě Ant. Grosmana, příslušného do Hrabové, nemocné spálou. Nemocnice nyní požaduje po Hrabové částku 101 K. Obec nebude nic platit, protože má vlastní nemocnici i pro nakažlivé nemoci a také obvodního lékaře. Mimo to Ant. Grosman má příjem 5 K denně a je schopen tyto náklady uhradit sám.
-Jednáno o nákladech na obecní býky. Opatrovníkům je ještě nutno zaplatit za roky 1912-13 částku 1 200 K. V Hrabové je 180 ks krav a poplatek za připuštění k býkovi je 4.60 K. Obecní výbor se usnáší zvýšit tento poplatek na 5 K. Vybírat ho bude jako doposud p. starosta.
-Pro zjištěné kuplířství manželky Bedřicha Hrušky a pro veřejné pohoršení budou oba dva z naší obce vykázáni.
-Bude podána žádost k Zemědělské radě na subvenci na zakoupení vnitřního zařízení pro sušárnu ovoce a zeleniny. Zemědělská rada požaduje sepsání žádosti. Uvede se v ní, že obecní úřad zajistí na vlastní náklady postavení domku a bude v něm udržovat pořádek a čistotu. Od občanů se bude vybírat za sušení pouze mírný poplatek
-Zemský sněm bude požádán o úhradu škod po povodních. Za důvěrníky pro tuto akci byli zvoleni p. Karel Závada, p. Dvorský a p. Vítek.
Komentář HN: V každém zápise jsou informace které stojí za pozornost. V tom dnešním je zmínka o tehdejší denní mzdě zdejšího občana Ant. Grosmana, a to 5 K denně. V ročním přepočtu to bylo 1 700 K. V roce 1900 byla roční mzda nekvalifikovaného zaměstnance cca 1 000 K, plat učitele, lékaře 2 200 K. Ceny: 1kg masa 1 K, mouky 0,30 K, brambor 5 haléřů. Roční nájemné bytu bylo 100 až 200 K. Naši předkové nežili v přílišném blahobytu, ale také neumírali hlady. Na rozdíl od dneška ale většinou pracovali „od vidím do nevidím“.
2.12.2020 V.S.