Míním tím návrh pana Vojtěcha Kohoutka, který včera zveřejnil místostarosta Ing. Orkáč na „Nástěnce“ svého webu Hrabova.info. Pan Vojtěch Kohoutek je ochoten na vlastní náklady vysadit na vhodném místě v Hrabové tři ovocné stromky, které pro tento účel zakoupil. Jednu starou odrůdu hrušně (Hardyho máslovka), jednu jabloň (jadernička moravská) a jeden ovocný jeřáb ( oskeruše).
Tato iniciativa by by neměla zapadnout. Úzce souvisí s problémem který je stále aktuálnější – s postupným zhoršováním životního prostředí.
Žijeme v době, kdy rychle roste naše životní úroveň, ale, bohužel, často na úkor životního prostředí. Míním tím především zhoršující se kvalitu vzduchu, rostoucí prašnost a hlučnost. A přitom máme možnost tomu alespoň částečně čelit, a to výsadbou stromů a keřů všude, kde je to možné.
Snad si všichni se školních let pamatujeme, co je to fotosyntéza. Je to schopnost listové zeleně stromů a keřů pohlcovat škodlivý skleníkový plyn, oxid uhličitý, a produkovat životodárný kyslík. Producentem této listové zeleně je strom, jeho listy nebo jehličí. A to za velmi nepatrné náklady, a po mnoho let! Mimo to stromy jsou domovem ptáků a dalších drobných užitečných živočichů, poskytují stín, tlumí hluk a zachycují prach. Ale stále jich, nedbalostí lidskou, ubývá.
Tyto problémy mne trápí, když jedu na svém elektrickém invalidním vozíku rychlostí 5 km/hod po místních komunikacích Domovská, K Pilíkům a také po cyklostezce k Mitrovické kapličce, a vidím po okrajích těchto cest prázdná místa, kde by mohly růst stromy. Ale nerostou. Doufám, že nové vedení Hrabové nenechá zapadnout iniciativu pana Vojtěcha Kohoutka.
Dovolím si k tomu problému ještě tuto poznámku. Úspěšná výsadba stromů je poměrně složitá záležitost. Každý druh má určité nároky pro úspěšný růst, náročná je i péče po výsadbě. Navíc se mění klima a ubývá dešťů, což pro některé druhy stromů a keřů může být také problém.
V našem případě vidím řešení v oslovení odborníků z tohoto oboru s požadavkem na vypracování plánu na výsadbu vhodných stromů a keřů na vhodných místech na pozemcích ve správě MOb Hrabová kolem některých místních komunikací. V další fázi by bylo možné určit i další vhodné plochy k výsadbě, a to opět na pozemcích ve správě městského obvodu. Součástí této zakázky by byl i požadavek na zpracování časového harmonogramu výsadby a vyčíslení finančních nákladů. Zpracovateli této studie by se sdělilo, že je reálné věnovat pro tyto účely z obecní pokladny ročně na příklad 3 mil. Kč.
Efektivní řešení výsadby stromů a keřů se neobejde bez pomoci odborníků. Čím dříve bude vyhlášeno výběrové řízení na tuto zakázku, tím lépe.
15. 11. 2022 V.S.