Příčiny změny klimatu jsou nyní velice diskutovaným tématem. Nedávno jsem si v televizi vyslechl přednášku odborníka na klimatické změny prof. Dr.Ing. Petra Horáčka, který působí v Ústavu výzkumu globálních změn Akademie věd ČR. Jeho názory mohou zaujmout i čtenáře Hrabovských novin.
Tento odborník se domnívá, že v našich podmínkách má na sucho značný vliv nedostatek vhodné vegetace, především stromů. Ke zvýšení vodních srážek je nutný vyšší výpar vody, a zde nemají stromy konkurenci.
Nejhorší z hlediska vypařování vody jsou plochy, nepokryté vegetací. Významné jsou plochy, využívané jako pole. Doba vegetace je poměrně krátká a po zbytek roku fungují jako obrovské radiátory, které předávají tepelnou energii do ovzduší. Relativně nejvýhodnější jsou pícniny, které zkracují období, kdy půda polí je zcela odkryta. Přitom výměra pícnin neustále klesá.
Vypařováním vody vzniká žádoucí oblačnost, která odráží sluneční záření a tím i množství tepla, dopadající na povrch země.
Časté jsou představy o blahodárném působení vodních ploch. Ale z hlediska klimatu tomu tak není. Odpar vody z lesa je 2,5 x vyšší ve srovnání s vodní hladinou! Les je tedy z hlediska ovlivňování klimatu žádoucím způsobem výhodnějším řešením.
Je nutno bojovat o záchranu každého stromu v krajině a podporovat jejich výsadbu. Jen tak lze zmírnit neblahý fakt, že vzdušná vlhkost neustále klesá. Suchý a horký vzduch je hlavní příčinou i kůrovcové kalamity a mnoha dalších nemocí, kterými trpí některé druhy dřevin.
Čím více budeme podporovat ty složky krajiny, které vodu vypařují, tím menší podíl slunečního záření se bude podílet na ohřívání vzduchu.
Pokud se chce Česko bránit suchu, je nezbytné řešit problém komplexně a opatření plánovat nejenom s ohledem na vodní plochy, ale také na strukturu zemědělství a na rozšiřování ploch lesů.
30.10.2019 V.S.