Navigace: Vladimír Slavík > Několik poznámek ke zpoplatnění Místecké

Několik poznámek ke zpoplatnění Místecké

 

V těchto dnech se v Hrabové opět diskutuje o neblahých důsledcích zpoplatnění Místecké v úseku Hrabová – Frýdek Místek.  Bude vhodné  si k tomu připomenout některá fakta.

Toto zpoplatnění se uskutečnilo v září roku 2005, ministrem dopravy byl tehdy  Milan Šimonovský  (KDU-ČSL)  ve vládě sociálních demokratů.

Vzpomínám si, jaký rozruch to tehdy v Hrabové vyvolalo. Dálnice D1 ještě do Ostravy nevedla a dálniční známku neměli všichni motoristé.  Výsledkem toho bylo  zvýšení dopravního  zatížení Paskovské.

Na naší radnici byl tehdy starostou pan Rundt a v radě městského obvodu zasedali pánové Zych, Chlupatý, Lyčka, Petana.  Koalice ODS a ČSSD.   Asi si tehdejší radní neuvědomili, jak důležitý význam  se tomuto zpoplatnění bude v dalších letech přisuzovat. Jsou i takové názory, že kvůli tomuto zpoplatnění  se musí nyní stavět Prodloužená Mostní.

 Je faktem, že se proti zpoplatnění  Místecké se  za uplynulé roky toho  ze strany naší  samosprávy  moc neudělalo.  Sem tam dopis na ministerstvo, možná i na magistrát,  a to bylo  vše.

Co však mohli naši radní dělat jiného?  Ano, mohla  to být petice, možná větší zapojení  regionálního  tisku, větší  tlak na naše poslance a senátory atd. Nyní je již na to pozdě. Proč?

Protože motoristé si již zvykli na současný stav a i  případné  zrušení zpoplatnění  (podle mého názoru) se pravděpodobně příliš neprojeví v dopravním zatížení  Paskovské.

Dnes již vlastní dálniční známku z různých důvodů velmi mnoho motoristů a její cena (125 Kč na měsíc) je vzhledem k celkovým nákladům na provoz auta marginální. Pro současné motoristy je při volbě trasy rozhodující čas jízdy a spotřeba  benzinu, ne dálniční známka.

Ale v každém případě  eventuální zrušení tohoto nesmyslného zpoplatnění 12 km této komunikace nám nemůže zhoršit, ale jen zlepšit dopravní zatížení  Hrabové. Je těžko odhadnout, zdali významně nebo jen částečně. Vítám proto v tomto směru  jakékoliv aktivity, ať již od občanů (Šárka Tomisová, Mirek Poláček a možná i další) nebo od vedení MOb.  

Podle mého názoru velkým problémem pro život v Hrabové bude v budoucnu  jižní tangenta. Na straně západní Místecká, na straně východní Jíižní tangenta.  A mezi těmito dopravními tepnami naše Hrabová. Velmi  mi  vadí, že Jižní tangenta odřízne Hrabovou od Ostravice.  Není již čas se nad tím vážně zamyslet? Nebylo by vhodné Jižní tangentu posunout až za Ostravici?

7.2.2018    V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma