Navigace: Vladimír Slavík > Některé problémy zastupitelské demokracie

Některé problémy zastupitelské demokracie

 

V nedávném televizním vystoupení  se  primátor Ostravy Tomáš Macura zabýval i plánovanou  stavbou  tramvajové  tratě  v Ostravě – Porubě, která má propojit sedmý a osmý obvod  Poruby s Pustkovcem. Náklady na tuto stavbu se odhadují na 1,2 mld.  Kč.

Tento záměr se nesetkal s příliš kladnou odezvou veřejnosti Poruby.  Někteří občané projevili svůj nesouhlas jak na zasedáních zastupitelstva města Ostravy, tak i na zasedáních zastupitelstva  městského obvodu Poruby.  Se stavbou nesouhlasí ani samospráva  Pustkovce.

V televizním vystoupení primátora  Macury mě zaujaly dvě jeho tvrzení . Několikrát poznamenal, že tato trať se měla postavit již před padesáti lety, v době výstavby Poruby. Pak prohlásil, že „ když lidé nebudou chtít, tak tramvaj nebude“.

Zastánci  projektu  argumentují tím, že dosavadní dopravní propojení některých částí Poruby je nedokonalé  a nejvýhodnější alternativou je tramvaj.

Odpůrci projektu argumentují tím, že dosavadní dopravní systém je vyhovující, nová stavba „zabetonuje“ několik tisíc m/2 travnatých ploch a bude nutno vykácet 719 vzrostlých stromů. Mají také obavy z hlučnosti, spojené s tramvajovým provozem.

A teď „babo raď“. Kdo má pravdu a kdo je kompetentní  tento spor rozhodnout?

Alternativa A:  Zvítězí názor, že stavba je v kompetenci  města Ostravy  a  tato  tramvajová trať se postaví.  Po několika letech uznají  možná prospěšnost nové tramvajové linky i  její nynější odpůrci.

Alternativa B:  Protesty občanů Poruby a Pustkovce  budou vyslyšeny a nová tramvajová trať se nepostaví.  Občané Poruby se budou dopravovat na různá místa stejně, jako doposud. Asi to není tak katastrofické, jinak by se nevyhovující dopravní spojení  již dávno řešilo.

Proč  tuto záležitost  uvádím v Hrabovských novinách?

Skrývá se v ní složitost dnešní doby. Občané mají  (teoreticky ) možnost ovlivňovat i to, čemu příliš nerozumí, včetně různých  technických  projektů. Slouží k tomu různá referenda a tzv. průzkumy veřejného mínění. Referenda jsou obvykle neplatná pro nízkou účast občanů. Tzv.  průzkumy veřejného mínění  lze poměrně  snadno  ovlivňovat různými lobistickými  skupinami.  Konkrétním výsledkem těchto aktivit je ale vždy rozpolcení  veřejnosti na dva nesmiřitelné tábory.

I  občané Hrabové budou brzy rozhodovat o různých místních poměrně složitých záležitostech.  Třeba o reálnosti a účelnosti budovat „srdce Hrabové“  v okolí dnešní radnice, o systému dopravy a parkování „našich miláčků“ na území Šídlovce, o vhodnosti nebo nevhodnosti výstavby dalších „minisídlišť“ na území Hrabové.

Výstavba "minisídlišť"  bude v  Hrabové  pravděpodobně již brzy  problémem č. 1. Třeba plánované „minisídliště“  Na Šajaru“, které navždy naruší  dřívější  vzhled této části Hrabové. Mnohem více, jak nedaleká  nechtěná  komunikace Prodloužená Mostní.

Jak  se z těchto komplikací dostaneme ?  To kdybych věděl. 

11. 11. 2018    V.S. 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma