Navigace: Vladimír Slavík > Nezájem občanů Hrabové o Pilíky

Nezájem občanů Hrabové o Pilíky

V posledních letech mnoho obyvatel  centrálních městských obvodů  se stěhuje z panelákových bytů do vlastních RD, které si postavili  v okrajových částech  města včetně  Hrabové.

V roce 1991 bylo v naší obci 520 RD, dnes, po třiceti letech,  je jich 774. Stavělo se převážně na ul. Domovská, Šurova, Šolcova, Božetěchova, Na Konečné, Klasné, Na Farském, Na Potoku, Na Luhu, na  Bělské, Na Hurtě a na dalších místech.

Tato „náplava“ oceňuje  zdejší venkovské prostředí,  vyhovující   infrastrukturu, bezpečnost, pořádek, dobré dopravní spojení s městem,  dostatečnou kapacitu  ZŠ a MŠ  atd. Myslím, že tito občané  jsou  se svým  bydlením v Hrabové  velmi spokojeni.

Kupodivu málo je místním obyvatelstvem pro relaxační a sportovní účely  využívána zdejší příroda.  A to jak starousedlíky  tak těmi novými.   Vznikly tak i v Hrabové „paneláky na ležato“.  Ráno jejich obyvatelé  zavezou své děti do škol  a školky,  pak jedou do zaměstnání,  večer se vrací do svých RD, kde za bytelnými ploty svých RD pak  tráví zbytek dne.  A tak stále dokola. Ve volných dnech jsou většinou doma nebo  v různých atraktivních oblastech  mimo Hrabovou.

Přitom  v jižní části obce se nachází oblast,  která je předurčena pro relaxaci, sport a odpočinek. Je to oblast Pilíků.  Proč jezdit za přírodou do Beskyd, když jsou dobré možnosti pobytu v přírodě nedaleko od našich domovů?  N tuto otázku nenacházím smysluplnou  odpověď.

Je fakt, že zde chybí jedna „maličkost“.  Stále neexistuje  vhodná dopravní komunikace, která by umožnila pěšky, na kole, na  koloběžce nebo na kolečkových bruslích tuto oblast navštívit. Stále zde neexistují odpočinková místa, lavičky, místa pro táboření, plochy pro sportování, pro procházky ve zdejším lese   a možnost občerstvení.

Zdá se, že ani současná samospráva ani místní spolky nemají zájem v tomto směru  cokoliv zlepšit. A tak  se o využití Pilíků pro tyto účely pouze  píše ve Strategickém plánu a v  Hrabovských listech.

Asi  pro reálné činy ještě není  ta správná doba.  Ale dříve nebo později se tak stane.

Naštěstí  platný Územní plán města  Ostravy neumožňuje tuto oblast využívat  pro komerční účely.  Doufám, že se to nezmění a na  zdejších vodních nádržích nevznikne zařízení pro chov vodní drůbeže nebo něco podobného.  Ale není to zcela vyloučeno. I  Územní plán lze změnit.  

15. 9. 2021     V.S.

 

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma