Protože se dlouhodobě zajímám o obecní kroniku, pozval mě nový předseda letopisecké komise pan Martin Slepička jako hosta na zasedání této komise, které se uskutečnilo 15. 3. 2016. Byl tam také kronikář pan Michalkovič, členka komise paní Orkáčová a starosta pan Trávníček.
Zajímavá diskuse vznikla kolem problému, zda zveřejňovat texty ročních zápisů do kroniky také na webových stránkách Hrabové. Já jsem to viděl jako vhodné a možné, paní Orkáčová byla zásadně proti.
Argumentovala jednak tím, že to nedoporučuje expert na kroniky pan Hromádka, jednak tím, že kroniky jsou určeny budoucím pokolením, ne současníkům, kteří mimo to o ně nemají zájem. Za celou dobu, co píše kroniku, tj. od r. 2011, pouze jeden občan požádal o nahlédnutí do kroniky.
Záporný postoj experta na kroniky pana Hromádky je zdůvodňován zněním zákona o ochraně osobních údajů, podle kterého je nepřípustné zveřejňovat na internetu nebo jinak texty, kde jsou jména a adresy žijících osob.
Sdělil jsem přítomným, že přesto mnoho obcí zveřejňuje texty kronik na svých webových stránkách a přitom respektují zmíněný zákon. Je tomu tak asi proto, že lidé o kroniky mají zájem. Měl jsem dojem, že jak pro paní Orkáčovou tak pro pana Michalkoviče to byla novinka.
Z jiných obcí jsem jmenoval konkrétně Štramberk, Polanku a Třebovice. V záloze jsem měl Metylovice, Podolí, Stéblovou, Pohoří, Věžky. Jsou asi i další obce, kde mají na webových stránkách i kroniky. Dokonce i ČSSD Hrabová má ve svém volebním programu „zlepšení webových stránek a digitální obecní kroniku“.
Kdybych byl pravoplatným členem komise a ne pouhým hostem, požádal bych předsedu komise, aby o mém návrhu nechal hlasovat. Takto celá diskuse vyzněla „do ztracena“.
Nemohl jsem se zbavit dojmu, že důvodem záporného postoje ke zveřejňování textu kronik je skutečnost, že by občané mohli mít k obsahu zápisu různé připomínky . Mimo to je zde ještě další problém: pan Michalkovič nemá počítač, píše své texty na psacím stroji a převod na web by vyžadoval znalost práce s počítačem.
Další diskuse vznikla kolem časového zpožďování zápisů a jejich schvalování představiteli obce. Zde bych citoval vyjádření paní Orkáčové, zveřejněné nedávno na webu Hrabova.info: „ Pan Michalkovič vytvoří zápis, pan Naď tyto podklady pročte, upraví formulace, ručně vpíše další informace a dává mi to k přepsání. Já doplním další důležité informace, opravím gramatické chyby a přepisuji ručně do kroniky“. Podobnými slovy to paní Orkáčová popsala i přítomným.
Ruční zápisy v kronice končí rokem 2012 a částečně je zapsán rok 2013. Pan kronikář sdělil, že zápis za rok 2015, psaný na psacím stroji, ještě není dokončen.
Na mou namítku, že v Hrabové porušujeme zákon o kronikách (zápisy do kroniky se mají provádět nejméně jedenkrát za kalendářní rok, o obsahu rozhoduje „obec“) odpověděl pan Michalkovič, že je to byrokracie a tento zákon je špatný a nemusí se dodržovat.
Takže nový předseda letopisecké komise to bude mít velmi těžké, pokud bude prosazovat zveřejňování kroniky na webu Hrabové a dodržování zákona o kronikách.
17. 3. 2016. V.S.