K napsání tohoto článku mě přiměla petice „STOP kyselině sírové v Hrabové“. Podepsalo ji 1092 občanů Hrabové včetně devíti zastupitelů. Představuje to 35 % dospělé populace Hrabové.
Na této akci mě zaujala nedůvěra občanů ke konání orgánů státní správy .
Na začátku tohoto příběhu byl podnikatelský záměr umístít v Hrabové v prostoru Tajgy zařízení na odstranění barvy z hliníkových odlitků za použití kyseliny sírové.
Příslušné povolení vydal v souladu s platnými zákony Odbor životního prostředí Krajského úřadu MS kraje. Ve svém rozhodnutí uložil investorovi realizovat všechna potřebná technická opatření, zajišťující hygienicky nezávadný provoz.
Ale mnozí občané Hrabové se obávají, že investor nebude uložené podmínky respektovat a tato provozovna bude obtěžovat občany Hrabové zápachem, který může mít i zdravotní důsledky. Odvolávají se přitom na údajné neblahé zkušenosti s průmyslovými podniky Biocel Paskov a Brembo Czech.
Tento postoj mých spoluobčanů zcela nechápu. Proč již dopředu se počítá s tím, že investor nedodrží nařízené podmínky? Kde mají své kořeny tyto pesimistické obavy? Na tuto otázku jsem nenalezl odpověď.
Obavy bych připustil u řadových občanů, kteří nemusí mít znalost příslušné legislativy. Ale petici podepsalo i devět zastupitelů, což se mi jeví jako velmi podivné. Dokonce je to možná i v rozporu s jejich slibem, „že při výkonu své funkce se budou řídit zákony České republiky“. Podle mého chápání obsahu uvedeného slibu by zastupitel měli projevit svou aktivitu až v případě porušení zákonů, a ne v situaci, kdy k tomu ještě nedošlo (a možná ani nedojde).
Celý tento poplach je pravděpodobně ovlivněn i neblahou pověstí kyseliny sírové, dříve lidově nazývanou vitriol. Starší generace si asi pamatuje na kdysi populární píseň se slovy „láska a vitriol, to jsou dvě mocnosti, jedna žere srdce a druhá vnitřnosti“. Zhrzené dívky, obvykle služky v bohatých rodinách, si tehdy často braly život vypitím vitriolu. Takže záporný vztah „prostého lidu“ k této kyselině setrval pravděpodobně až do dnešních dnů.
Ale v roce 2019 existují technologie, které umožňují využívat kyselinu sírovou k čemukoliv, a to bez následných negativních důsledků jak na zdraví zaměstnanců tak i občanů bydlích v okolí. Doufám, že s tímto mým tvrzením bude souhlasit všech cca 600 občanů Hrabové, kteří mají vysokoškolské vzdělání. Problémem může být nekázeň zaměstnanců, ale s tím si musí majitelé těchto firem poradit. Pokud toho nebudou schopni, pak příslušný orgán státní správy jim provozovnu uzavře.Tak to dnes funguje ve všech civilizovaných státech.
17. 5. 2019 V.S.