Navigace: Vladimír Slavík > Obecní pokladna všechno unese

Obecní pokladna všechno unese

 

Možná jsem ovlivněn šetrností našich předků. Důkazy  o tom jsou v archivních záznamech,  které publikuji nyní  v Hrabovských novinách v seriálu „Naše obec v období před 1 sv. válkou“.

Ve svém dnešním článku v Hrabovských novinách  se budu zabývat výdaji, které pokládám za problematické. Jsou dva, a to nákup kompostérů a nákup  štěpkovačů větví.

Kompostéry  jsou určitě vítaným pomocníkem všech majitelů zahrad. Dříve se pro kompost stavěly na zahradách různé dřevěné ohrady, dnes se zelené zbytky ze zahrady umístí do esteticky působivých beden z plastických hmot. Cena jedné této bedny je cca 4 tis. Kč.

Ale nechápu, proč to má hradit obecní pokladna? Jaká „přidaná hodnota“ tím pro obec vzniká? V roce 2017 bylo nakoupeno těchto kontejnérů  170  ks a byl, pochopitelně, o ně veliký zájem.  Proč by ne, když byly prakticky zadarmo.

Tento postup mi vadí z následujících důvodů. Současní majitelé RD na území obce se o své zahrady starají příkladným  způsobem. Kdo nevěří, ať si to ověří na vlastní oči.  Způsob kompostování zeleného odpadu řešili tradičními způsoby. Ale proč by nevyužili lukrativní nabídky na kompostéry „zdarma“?  Obecní pokladna za to zaplatila 666 tis. Kč. A majitelé zahrad si pochvalovali vstřícnost a velkorysost vedení obce.

Druhým příkladem  nehospodárnosti je  nákup štěpkovačů větví ovocných stromků pro potřeby zahrádkářů.

Přebytečné větvě se dříve „štěpovaly“ ručně  sekerou a štěpky se ukládaĺy  do kompostu. Obecní úřad se  rozhodl zakoupit dva  štěpkovače, jeden pro větve o průměru až 45 mm, druhý pro větve tenší.  Zaplatilo se za ně cca 400 tis. Kč. Byly určeny i  pro potřeby místních zahradkářů, a to za celkem nízké poplatky. Rád bych si přečetl ekonomickou analýzu o prospěšnost této akce. Vždyť na trhu je dostatek těchto strojů, a to za přijatelnou cenu. Majitelé zahrad v Hrabové jsou movití občané, kteří si, pokud to uznají za vhodné, tuto techniku zakoupí. Tak jako si kupují sekačky na  trávu, různá vybavení pro zahradní besídky včetně grilů, levnější nebo i dražší vodní bazény atd.

Nemohu  se zbavit dojmu, že některé výdaje z obecní pokladny jsou zbytečné. Na druhé straně se úzkostlivě šetří v oblasti,  kde by se šetřit nemělo.  Je to finanční podpora spolků, které se zabývají činnostmi, jako je sport, kultura, občanská výchova a práce s dětmi.  Tyto investice jsou mnohem potřebnější ve srovnání s kompostéry a štěpkovači!  Pomáhají mimo jiné udržovat a rozvíjet společenský život,  navazovat mezilidské vztahy mezi občany a podporovat různé záliby a koníčky. Naším velikým nepřítelem je konzumní způsob života a přehnaný individualismus. Na změnu  těchto negativních tendencí by se měla zaměřit i dotační  finanční politika obce.

27.10.2020       V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma