Obecní úřad je vedle zastupitelstva obce, starosty a rady obce (je-li volena) povinně existující orgán obce. Ve městech se nazývá městským úřadem, ve statutárních městech magistrátem, v městských částech úřadem městské části, v městských obvodech úřadem městského obvodu.
Vše důležité o činnosti obecních úřadů je uvedeno v Metodickém doporučení k činnosti ÚSC č. 13 z května 2018. Tvoří ho soubor otázek a odpovědí. Pro podmínky MOb Hrabová vyjímám následující:
Otázka: Kdo stojí v čele obecního úřadu? Odpověď: V čele obecního úřadu stojí starosta obce.
Otázka: Jaká je role tajemníka obecního úřadu: Odpověď: Tajemník obecního úřadu je zejména zodpovědný za plnění úkolů obecního úřadu v samostatné působnosti i přenesené působnosti.
Otázka: Kdo rozhoduje o obsazení vedoucích pozic obecního úřadu? Odpověď: Starostu a místostarostu obce volí zastupitelstvo. Tajemníka obecního úřadu jmenuje starosta obce (za splnění dalších podmínek) a vedoucí úředníky jmenuje rada obce (za splnění dalších podmínek).
Otázka: Komu lze podávat stížnost na starostu (místostarostu) a vedoucí zaměstnance obecního úřadu? Odpověď: Stížnost na starostu (místostarostu) je třeba směřovat zastupitelstvu obce. Stížnost na tajemníka obecního úřadu je třeba směřovat k rukám starosty obce. Stížnosti směřující proti vedoucím úředníkům pak starostovi obce nebo tajemníkovi obecního úřadu.
Otázka: Co je organizační řád obecního úřadu? Odpověď: Je to dokument, který by měl zejména stanovit organizační strukturu obecního úřadu, členění na jednotlivé útvary, jejich úkoly, působnost, vzájemné vztahy, pravomoci jednotlivých osob včetně jejich zodpovědnosti.
Otázka: Je povinnost vydat organizační řád obecního úřadu? Odpověď: Nikoliv.
To bylo několik otázek a odpovědí k činnosti obecních úřadů. V uvedeném metodickém doporučení je ještě mnoho dalších, které stojí za přečtení.
23. 8. 2023 V.S.