Navigace: Vladimír Slavík > Okrašlovací spolek "Za krásnou Ostravu"

Okrašlovací spolek "Za krásnou Ostravu"

 

Neumím si vysvětlit důvody,  proč  doposud žádný z místních sdělovacích prostředků v Hrabové  neinformoval  zdejší občany podrobněji  o existenci  tohoto spolku.  Přitom  jeho aktivity jsou neobyčejně zajímavé.

Především to je  každoročně vydávaný mnohostránkový  bulletin. Doposud   vyšlo 17 čísel. Své příspěvky zde zveřejňují  historici, spisovatelé, výtvarníci, architekti, pedagogové a další představitelé ostravské kultury.

 Jsou  zde podrobné informace o  některých současných  problémech Ostravy, jako je postupné  vylidňování středu města, osudy stavebních objektů bývalých městských  jatek a obchodního domu „Ostravica“, informace o minulosti a současnosti Vítkovického nádraží a dokonce informace o stavebních úpravách  zámku v  nedalekém Paskově. V čísle 2/2018 byl zveřejněn  obsáhlý článek s názvem „Přírodní park  Hrabovjanka“.

Okrašlovací spolek  založila  v roce 2013 archivářka a  majitelka ostravského antikvariátu FIDUCIA  paní Ilona Rozehnalová.  Její antikvariát je na Nádražní ulici č. 615/30 a je navštěvován  především zákazníky, mající zájem o literaturu z oblasti historie a umění.

V současné době má "okrašlovací"  spolek 42 členů. Mezi mně známými jmény je Ivan Binar (spisovatel), Martin Juřica ( archivář), Petr Přendík (kronikář), Jiří Surůvka (výtvarník), Iva Málková (literární historička).

V posledním čísle bulletinu z ledna 2019 je podrobná  informace o snaze členů spolku o  zachování továrního komína „Strakáče“, který stále stojí ve Vítkovicích nedaleko Rudné ulice. Kdysi sloužil  při aglomeraci  železných rud  pro vysoké pece VŽ, nyní se má odstřelit, což se nelíbí členům spolku, kteří bojují za jeho záchranu  jakožto architektonické památky na průmyslovou minulost města.  

Další zajímavý článek pojednává o minulosti a současnosti Jubilejní kolonie v Hrabůvce a o publikaci, která je této památce věnována.  (Mimochodem, pokud by měl někdo o tuto publikaci zájem, tomu ochotně věnuji výtisk, který mám ve svém archivu).

Také mě zaujaly informace o  pohnutých osudech ostravských katolických duchovních německého původu  v období po 2. sv. válce.  Velice zajímavé čtení o osudech  ostravských Němců po prohrané válce.

 Jsem velmi zvědav na obsah dalšího čísla tohoto časopisu.

Zjišťuji, že v ostravském mediálním prostoru existuje několik podobných informačních prostředků.  Příště se zaměřím na další zdroj zajímavých informací, a to na internetové noviny  „Ostrava Blog.cz“ pana Jaroslava Němce.

7. 7. 2019    V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma