Navigace: Vladimír Slavík > Ostrava má nového primátora

Ostrava má nového primátora

Rychlost.cz - poptávka připojení

 

Od roku 2014 vykonával funkci primátora Ostravy  Ing. Tomáš Macura, člen hnutí ANO.   Brzy po nástupu do funkce si získal respekt většiny zastupitelů a i mnohých občanů svou houževnatostí, způsobem komunikace se svým okolím, svými odbornými znalostmi. Především jeho zásluhou se realizovaly náročné projekty, jako byla rekonstrukce objektu bývalých městských jatek, výstavba City Campus Ostrava, zahájení modernizace městské nemocnice, výstavba lávky do Dolní oblasti Vítkovic a mnohých dalších akcí.  Není pochyb o tom, že primátor Macura byl důstojným reprezentantem našeho města.

 Po prezidentských volbách v lednu 2023 bylo jasné, že jako primátor končí. Veřejně totiž oznámil, že nepodpoří v těchto volbách předsedu hnutí ANO Babiše, ale Petra Pavla.

Projevil přání, aby mohl dokončit některé projekty, a aby byl odvolán až v červenci. V tom ho zpočátku podpořil i klub zastupitelů ANO. Ale z podpory se postupně stala nepodpora. Pod tlakem vedení ANO nakonec s odvoláním souhlasili Tichánková, Veselka, Baránková, Kret, Michopulu, Bednář, Langrová, Rodek, Trnovec, Gemela, Macháčková, Slíva, Vávra.   Primátora podpořila zpočátku náměstkyně Šebestová a Bajgarová a postupně i Malík, Pachomov, Čep, Němeček, Otisk.

Odvolán byl na zastupitelstvu města 26. 4. 2023. Přítomno bylo 55 zastupitelů, pro odvolání hlasovalo 37, proti odvolání 15, hlasování se zdrželi 3 zastupitelé.

Společně s klubem ANO hlasoval pro odvolání klub Ostravak, klub ODS + TOP 09, klub Starostové pro Ostravu, klub KDU – ČSL, klub Piráti. S odvoláním nesouhlasil klub SPD. Hlasování se zdržel klub Ostravská levice.

Primátorem byl zvolen Mgr. Jan Dohnal (ODS), v radě je i 5 členů klubu ANO (Tichánková, Baránková -  Vilamová,  Vávra, Macháčková, Bednář).

Mnozí  občané Ostravy (včetně mne) budou nyní sledovat další osudy připravované stavby koncertní síně. Získala již stavební povolení, probíhá výběrové řízení, nabídky zhotovitelů se očekávají koncem června. Náklady na koncertní sál včetně opravy a modernizace Kulturního domu činí 4,1 mld. Kč. Nové vedení města čekají v záležitosti financování náročná jednání s Evropskou investiční bankou. Jaký asi bude výsledek?

22. 5. 2023    V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma