Tisk i televize v těchto dnech přinesly zprávu, že před 80 lety, 18. října roku 1939 vyjel z ostravského nádraží první transport Židů do východního Polska, kde měli stavět tábory pro další transporty.
V následujících letech bylo z Ostravy násilně odvlečeno všech 12 tisíc zde bydlících Židů. Vrátilo se jich pouze 250.
Měl jsem možnost v poválečných letech poznat dva z nich a možná, že mé vzpomínky budou zajímat i čtenáře Hrabovských novin.
Po skončení války v roce 1945 jsem bydlel ve Vítkovicích a mým spolužákem v páté třídě místní obecné školy byl Petr Freund. Válečná léta prožil se svými rodiči v židovském ghettu v Terezíně
Byli jsme sousedé a často jsme se scházeli buď u nás nebo u Freundů. Petr mi imponoval svým zájmem o klasickou literaturu. Já jsem četl Bigglese a romány Karla Maye, Petr měl zálibu v klasické literatuře. Pro mě tehdy byli Goethe a Kafka naprosto nesrozumitelnými spisovateli.
Pak jsme oba dva byli žáky reálného gymnázia. Po maturitě Petr odešel studovat do Prahy, já jsem zůstal v Ostravě.
Po mnoha letech jsme se náhodně setkali. V té době byl Petr zaměstnán jako smuteční řečník v ostravském krematoriu. Byl absolutní "špičkou" v této profesi. Následně emigroval do Izraele a ztratili jsme navždy kontakt.
Další můj spolužák z gymnázia byl Michal Salomonovič. Již v říjnu roku 1939 byl transportován se svými rodiči do východního Polska a prošel pak několika koncentráky včetně Osvětimi. Do Ostravy se vrátil bez rodičů v roce 1945. Po maturitě jsme oba nastoupili na VŠB, on na strojní, já na hutnickou fakultu.
Po ukončení školy jsme dostali umístěnku do tehdejší NHKG. Michal byl velmi talentovaný technik a výborný organizátor. Byl aktivní v mládežnické organizaci a cca v roce 1965 prosadil svůj nápad vybudovat v NHKG výrobnu popílkových tvárnic. Základní surovinou byl elektrárenský popílek z místní elektrárny, přidalo se vápno a malé množství hliníkového prachu. Vzájemnou reakcí vápna s hliníkem vznikl plyn, jehož bublinky zajistily vysokou izolační schopnost těchto tvárnic. Michal tuto výrobnu vyprojektoval, zajistil výstavbu a několik let ji řídil. Popílkové tvárnice z NHKG se velmi dobře prodávaly a je z nich postaveno na Ostravsku mnoho RD.
S Michalem jsme se pracovně poměrně často setkávali. Na rozdíl od jiných ambiciózních „mládežníků“ s levicovými názory nebyl kariéristou a spokojil se s funkcí běžného technika - strojního konstruktéra. V této funkci byl vskutku vynikajícím a všemi uznávaným odborníkem.
Po odchodu do penze vykonával významné funkce v různých organizacích. Byl místopředsedou Historické skupiny Osvětim, místopředsedou Terezínské iniciativy a členem Židovské obce v Ostravě. Zemřel v červnu letošního roku.
Proč o tom všem píši na stránkách Hrabovských novin? Tragédie Židů v době války byla obrovská a nikdy by se na ni nemělo zapomenout. Pokládal jsem proto za vhodné zveřejnit vzpomínky na mé dva židovské spolužáky. Byly to výjimečné osobnosti.
20.10.2019 V.S.