V lednu 2021 bylo rozhodnuto o rozdělení „patronátů“ nad jednotlivými oblastmi činnosti rady. Paní místostarostce byla přidělena zeleň, kultura a majetek. V dubnu 2021 k tomu navíc přibyla obecní kronika. Do oblasti „zeleně“ jsou zahrnuty i Pilíky.
Začnu od Pilíků. Podle Strategického plánu Hrabové má být tato oblast využívána k rekreaci a sportu. Bylo to schváleno v roce 2018 i procesem EIA ministerstvem životního prostředí.
Po pravdě řečeno, paní místostarostka neprojevovala v letech 2019 - 2020 o Pilíky příliš velký zájem. V lednu 2021 prostřednictvím článku v deníku „Právo“ veřejnosti sdělila, že „komunikace podél severní strany nádrží je opravdu ve velmi špatném stavu.“
Jako častý návštěvník Pilíků vím, že v mnohém horším stavu je navazující cesta směrem k Mitrovicím. Je v majetku města a zodpovědnost za její stav má MOb Hrabová a podle rozdělených „patronátů“ společně s panem Dolejškou i paní místostarostka. Kdyby se tato cesta opravila, tak je přístup k Pilíkům zajištěn.
Pak se několik měsíců nic nedělo . Až teprve v červenci 2021 jednala paní místostarostka o přístupové cestě k vodním nádržím s ředitelem závodu Diamo – Odra, s Ing. Křížem. Jde o přístup k Pilíkům z východního směru. Ten v záležitosti této stezky upozornil, že je nezbytné zjistit, zda Český báňský úřad nevede Pilíky 4, 5 jako úkožiště. Kdyby tomu tak bylo, nemohou se občané po této stezce pohybovat. I když od tohoto jednání uplynulo již pět měsíců, stále není problém s možnostmi přístupu k Pilíkům z východní strany vyjasněn.
Poslední informace o Pilících je uvedena v prosincových Hrabovských listech. Náměstkyně primátora Kateřina Šebestová sděluje, že město nemá zájem převzít Pillíky do svého vlastnictví. Přeměnu této oblasti na rekreační zónu město podporuje, ale do těchto snah se musí zapojit i městský obvod. Jinými slovy, finančně.
Takže v oblasti Pilíků žádná zlepšení od roku 2019 nenastala. Základní úkol, zpřístupnění Pilířů, se paní místostarosce nepodařilo vyřešit.
Stejně neúspěšná je paní místostarosta i v oblasti obecní kroniky. Podle zákona o kronikách se zápisy musí provádět nejméně jednou za kalendářní rok. Zákon se porušuje, neexistují zápisy za rok 2019, 2020 a 2021. V čem je problém? Asi v tom, že ve smlouvě s panem kronikářem nejsou uvedeny závazné termíny předání zápisů. Podle usnesení RMOb o dělbě práce č. 5/159 z ledna za to nese zodpovědnost paní místostarostka.
15. 12. 2021 V.S.