Navigace: Vladimír Slavík > Pátrání po rodném domku Viléma Závady

Pátrání po rodném domku Viléma Závady

 

Z ústního podání starší generace jsem věděl, že rodný domek Viléma Závady byl  v blízkosti dnešní Joštovy ulice. Předpokládal jsem, že tímto domkem je starší dům podlouhlého tvaru se sedlovou střechou, stojící v těchto místech.  Odpovídalo to i fotografii, která je součástí publikace z r. 1975 s názvem "Vilém Závada - Kdo s básní zachází". Podle všeho byla tato fotografie pořízena cca v r. 1910.

Abych si svou domněnku ověřil, zazvonil jsem v minulých dnech  na domovní zvonek uvedeného přízemního domku na adrese Joštova 3.  A dozvěděl jsem se od  nynější majitelky paní Šárky Krejčí následující: O Vilému Závadovi nikdy neslyšela a je vyloučené, aby v minulosti jeho rodina tento domek vlastnila.

Nato jsem usedl k počítači a prostřednictvím katastru nemovitostí zjistil následující fakta:

Domek, o kterém jsem doposud předpokládal, že se zde narodil  V. Závada, skutečně patří lidem, kteří nemají s touto osobností nic společného. Na počátku 20. století zde bydlel Alois Sklář se svou rodinou.

Ale jinak je tomu se sousední (dnes asi neobydlenou) vilkou č.p. 29 u Paskovské ulice. V katastru nemovitostí jsou jako vlastníci uvedeni  Kuča Karel, Kuča Petr, Kuča Jiří a Kučová Blanka. 

Pochopitelně je mi známo, že jde o potomky  sestry Viléma Závady. S Jiřím Kučou  jsem se dokonce znal, byl krátkou dobu po r. 1990 i členem místní skupiny ODS. Tato vilka podle vzhledu byla postavena někdy v letech 1930 -1935, Vilém Závada se zde tedy nemohl narodit.

Po příslušné korespodenci  s ing. Janou Faicovou z našeho stavebního úřadu se tato záležitost vyjasnila. Původně na tomto místě byl domek, odpovídající svým vzhledem  stavbě, která je na zmíněné fotografii.  Nově postavená vilka obdržela nedopatřením opět č.p. 29.

Takže, pokud by někdo pojal záměr umístit pamětní desku s textem: „V těchto místech stával dům, kde se narodil 22. května 1905 významný básník, spisovatel a překladatel Vilém Závada“,  pak jedině na domě s adresou Paskovská ulice 182/29.

Ještě jedna zajímavost. Na internetu lze dohledat, kdo v původním, nyní již neexistujícím  domku č.p. 29 bydlel  v minulosti:  

V r. 1900 tři rodiny, mimo prarodičů Viléma a jejich dětí (7 osob) ještě další 2 rodiny, celkem 12 lidí.

V r. 1910 opět tři rodiny,  dědeček a babička Viléma v jednom bytě, v dalším rodiče Viléma se třemi dětmi a ve třetím bytě rodina Josefa Skalky (3 osoby). Celkem 10 osob.

 Asi tito naši předkové neměli snadný život. I to se asi  později  projevilo  na  světonázoru a básnické tvorbě Viléma Závady.

16. 5. 2017    V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma