Navigace: Vladimír Slavík > Perspektiva lékařské péče v Hrabové

Perspektiva lékařské péče v Hrabové

 

Po přečtení tohoto článku, převzatého z  FB jsem si uvědomil, že doposud se nikdy a nikdo nezajímal o úroveň poskytované lékařské péče občanům Hrabové prostřednictím místních ordinací.  Bylo to „tabu“, ale nevím proč.

  Proto jsem uvítal možnost zveřejnit na stránkách HN  názory na tuto problematiku odborníka na zdravotnictví, nově zvoleného zastupitele Hrabové a  předsedu KPH, jehož jsem ještě stále členem. Jsem velice zvědav  na reakce čtenářů HN na názory autora dnešního článku.

 Takže čtěte slova MUDr.  Rostislava Gromnice, Ph.D., rodáka z Hrabové.

      Jako lékař s  celkovou praxí 35 let ve zdravotnictví (praktický lékař, ambulantní specialista, primář oddělení, poradce ministra zdravotnictví pro nemoci z povolání, externí učitel na Lékařské fakultě UK, krajský zdravotní rada SMK - vedoucí odboru zdravotnictví) si dovolím krátké zamyšlení nad poskytováním zdravotní péče v katastru naší obce.

   Zdravotnictví je služba. Jako takové prochází kontinuálním a poměrně rychlým vývojem. Co včera bohatě postačovalo, dnes je nevyhovující a do budoucna bude naprosto nedostatečné. Vývoj zdravotnictví i na místní úrovni je ekonomicky náročný a závisí na mnoha společenských faktorech. Plánování zdravotnictví v obci musí vycházet ze  společně sdílené vize a s dostatečným časovým předstihem. Pokud obec hodlá udržet své zdravotnické služby na úrovni požadovaných současných standardů, měla by se na provozování ordinací přímo podílet. Nevystačí s letitým alibistickým argumentem, že není jejich zřizovatelem. Za optimální variantu pokládám, aby nová rada MOB  Hrabová ustanovila novou zdravotnickou komisi v čele s lékařem. která by se problémům místního zdravotnictví pravidelně věnovala a postupně pojmenovala priority projektu k obnově zdravotnictví v obci.  

    Pan starosta – jako zkušený komunální politik - si v rámci předvolební přípravy nechal potvrdit od našeho praktika a pediatričky, že jim dosavadní ordinace vyhovuje. To musíme respektovat. Jedná se o klidný obvod s cca 1600 pacienty, tento počet lze v pohodě navýšit do 2000 registrovaných pacientů. Je jistě pro obec dobré, jsou – li lékaři spokojení. Technický stav zastaralé ordinace vyhovující ovšem není a bude potřebovat investice (teplá voda, rozvody, klimatizace, stavební úpravy). Prioritním problémem zůstává, zda klientům vyhovují miniaturní čekárny a absence zabezpečené kočárkárny a čekárny pro akutně nemocné děti u pediatra k omezení rizika nákazy ostatních čekajících dětí. Praktický lékař sdělil našemu tajemníkovi, že vidí alespoň částečné řešení problému malých čekáren v zavedení modernějšího objednávkového systému pro starší klientelu – tj. objednávat se předem, nechodit k lékaři ráno a neonemocnět všichni najednou. Jistě užitečná rada, hlavně v chřipkovém období… Nesporným faktem však zůstává, že současné ordinace a malé čekárny dnes již neodpovídají stavebním standardům a požadavkům obyvatel.

     Názory a postoje dnešních mladých lékařů znám z vlastní praxe a z účasti na jejich postgraduálním vzdělávání. Jsou náročnější oproti svým starším kolegům. Očekávají vysoký standard s požadavky na dostatečnou velikost ordinací, kabin, čekáren, stanoviště kočárků, se zajištěným větráním, klimatizací, odhlučněním a náležitým sociálním vybavením. Myslíte, že se trvale spokojí se zastaralými Hrabovskými ordinacemi? Poptávka po lékařích se neustále zvyšuje. Podívejte se na inzeráty, kde již některé obce a zřizovatelé nabízejí rodinné domky, stotisícové náborové příspěvky, slevy na nájmech, uhrazení platu sestry, zaplacený leasing za služební automobil etc… Pokud se mladým zdravotníkům nenaplní jejich požadavky doma, mají k dispozici další lákavou alternativu – zahraničí.

    Pokud se tedy obec s předstihem nebude této problematice věnovat, můžeme v budoucnosti očekávat jednu z následujících variant: ordinovat bude lékař(ka) v důchodu (lepší varianta), ordinovat bude lékař(ka) cizí státní příslušnosti  z rozvojových zemí, nebo ordinace nebude v  Hrabové provozována a naši nemocní budou muset za zdravotnickými službami do Hrabůvky nebo do Zábřehu.

     Nové zastupitelstvo by mělo myslet – i přes písemnou deklaraci prozatímní „spokojenosti“  zdravotníků - na přípravu projektu nové ordinace praktika a pediatra, splňující všechny standardizační požadavky, s  dobrou dostupností především pro maminky s  kočárky a starší spoluobčany, s parkovištěm a v blízkosti zastávky hromadné dopravy. V optimálním případě by poblíž měla být i lékárna. Otázku umístění budoucích ordinací (Srdce Hrabové, Šídlovec - např. v místě staré školky?) pokládám za velmi ožehavý problém, který bude zastupitelstvo řešit nutným kompromisem. Zdravotnictví v Hrabové zatím nikoho příliš netrápí. Svědčí o tom mj. skutečnost, že již před volbami jsem nabídl tento článek k otištění do Hrabovských listů a jejich šéfredaktor ho odmítl publikovat.

      Hrabová má při své pasivitě v oblasti zajišťování zdravotní péče velké štěstí, že současný praktik i pediatrička jsou kvalitními, zodpovědnými a oblíbenými lékaři.

     Možná se vážení kolegové – lékaři budou na mne trošku zlobit, ale důležitá pro naše občany je rovněž časová dostupnost lékařských a zdravotnických služeb - ordinační doba. Ať se to lékařům líbí nebo nelíbí, veřejnost žádá mít naše služby k dispozici od rána do večera v pracovní dny. To platí dvojnásob při předpokládaném růstu počtu obyvatel Hrabové, ze kterého vyplyne i větší počet registrovaných pacientů. Již dnes se stále více setkáváme s ordinacemi s ordinační dobou denně po dobu 10 až 12 hod., ve kterých se střídají lékaři, což se na jedné straně odrazí ve spokojenosti klientů a na druhé straně v ekonomické efektivitě zdravotnických zařízení. V zahraničí se jedná o běžný standard, stejně jako zachování anonymity a ochrany dat klientů s ohledem na legislativu EU (GDPR). Samozřejmostí by měla být rovněž možnost průběžné konzultace s  lékařem prostřednictvím bezpečného internetu ve vyčleněnou dobu, stejně jako automatický systém objednávání pacientů - klientů k lékaři.

     Lékařům by obec měla pomáhat a aktivně s nimi spolupracovat – vč. nabídky služebního stabilizačního bytu nebo pozemku k výstavbě rodinného domku za zvýhodněnou cenu. Považuji za samozřejmou povinnost správně fungující obce poskytnout občanům moderní ordinace a čekárny vyhovující současným standardům. Pak obec po zdravotnících může recipročně žádat zkvalitnění a celodenní zpřístupnění jejich služeb. KPH nabízí svou pomoc při ustavení navrhované zdravotnické komise. Je po volbách. Chci věřit, že nové zastupitelstvo i rada budou ke zdravotnictví přistupovat s větší zodpovědností a perspektivou.

 Listopad 2018                                                                

MUDr. Rostislav Gromnica, Ph. D.

                                                                                      zastupitel Městského obvodu Hrabová

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma