Navigace: Vladimír Slavík > Pilíky již nejsou Významnou evropskou lokalitou

Pilíky již nejsou Významnou evropskou lokalitou

 

Včera jsem si přečetl tuto „novinku“ na webu Hrabova.info. Na FB skupiny Hrabová na to reagovala paní Deni Doležalová takto: Problém bude v tom, že o této změně téměř nikdo neví.

 Ing. Orkáč paní Doležalové vzápětí odpověděl takto : „Ano, vím o tom, a proto jsem napsal tento článek.  Informace jsem si vyžádal od Povodí Odry, ty mě odkázaly na Ministerstvo životního prostředí.

Nikde jsem totiž nenašel, kdy a proč byly ze seznamu Evropsky významných lokalit odstraněny.

Toto prohlášení  Ing. Orkáče  mne velmi, ale velmi  překvapilo. Vím o tom, že  Ing. Orkáč  čte pravidelně Hrabovské noviny, kde jsem o této záležitosti podal podrobné informace, a to opakovaně! Třeba v článku z 26. 12. 2016 (Smutný konec Evropsky významné lokality) nebo v článku z 27. 5. 2017 (Další osudy Pilíků) a naposled  v článku 10. 7. 2017 ( Novodobá historie Pilíků)  Asi mým informacím nevěřil nebo již na ně zapomněl.

Je zvláštní, že nikdo s „povolaných“  se nesnažil zjistit důvody vyhynutí škeble říční a následně i  hořavky duhové (hořké). Těmi „povolanými“ myslím odbor životního prostředí MMO a pracovníky  Chráněné krajinné oblasti  Poodří. Snažil jsem se vzbudit zájem o tento problém na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity, ale neúspěšně.

Pro úplnost vysvětlím symbiózu škeble a hořavky. Samička hořavky vypustí  dlouhým kladélkem zralé jikry dovnitř škeble a vzapětí na ně sameček vypustí mlíčí. Oplodněné jikry žijí 4 týdny  uvnitř škeble, která je pak jako plůdek vyvrhne. Jikry jsou tak chráněny před predátory, na příklad před okouny. Hořavka má délku 8 -10 cm a žije 4 roky. Tato symbióza je oboustranná. Zárodky škeblí se uchytí na těle hořavky a po určitou dobu jsou v poměrném bezpečí.  

 Já mám pro vyhynutí hořavky tuto teorii: V roce 1990 se dno nádrží očistilo od uhelných kalů. Pak se zde objevila škeble rybničná  (hostitel hořavky duhové) a po určité době ihořavka duhová.. Byl to důvod pro vyhlášení Evropsky významné lokality, což se stalo v roce 2013. Dno se ale postupně opět zaneslo uhelnými kaly a škeble i duhovka následkem toho vymizely. Tuto teorii jsem uvedl i v Hrabovských novinách 10.7. 2017 v článku „Novodobá historie Pilíků“.  Vrstva uhelných kalů zůstala na dně nádrží i po ukončení provozu Dolu Paskov a nikdo neměl (a stále nemá)  zájem je odstranit. Prý se nenašlo místo, kam je uložit!!

Z uvedených důvodů byly Pilíky v roce 2016 se seznamu EVL vyřazeny, a pracovníci MMO OOŽP zapomněli z tohoto areálu odstranit tabule, instalované kdysi u obou těchto nádrží. Ty stále mylně informují  případné návštěvníky o tom, že Pilíky jsou EVL,  což již 5 let nejsou. 

Problematikou Pilíků jsem se v Hrabovských novinách zabýval velice často. Svědčí o tom i počet článků, ve kterých se vyskytuje slovo „Pilíky“,  je jich (i s tím dnešním) neuvěřitelných 143! Kdo by měl o ně zájem, stačí uvedené slovo napsat do příslušného „okénka“ v záhlaví HN. Kdo by mělzájem o jakékoliv informace, všem všem zájemcům o Pilíky na adrese vladslavik@seznam.cz.  k plné dispozici.

Mrzí  mne, že mé  mnohaleté úsilí bylo zcela zbytečné. Příčiny vidím v  nezájmu občanů Hrabové o tuto oblast. Pokud někdo zájem projevil, pak jen pouze formálně, „aby se neřeklo“.

Mám pro to následující vysvětlení: Dnes se jezdí za zábavou, sportem a relaxováním do jiných destinací, než jsou Pilíky! Vždyť tam nevede ani pořádná cesta!

3. 2. 2021         V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma