Pokud si dobře vzpomínám, první byly na různých místech v Hrabové instalovány někdy v šedesátých letech minulého století a jejich pracovní plocha byla z dřevěných desek. Plakáty se zpočátku lepily rozvařeným škrobem, později se používaly různé hřebíčky a skobičky. V každém případě na dřevěném podkladě dobře držely. Tato propagační a informační zařízení velmi dobře plnila svou funkci mnoho let.
V říjnu roku 2015 byla provedena jejich obnova a místo dřevěných desek byla použita dřevotříska. A nastaly potíže. Lepidlo se již nepoužívá a různé hřebíčky nebo skobičky v dřevotřísce špatně drží. Takže brzy po instalaci plakáty často „visí“ pouze za jeden růžek a brzy končí pod těmito tabulemi. Občané pak právem poukazují na nepořádek v jejich okolí.
Má otázka je následující: Je dřevotříska vhodnou podkladní plochou pro upevňování plakátů? Náklady na dřevotřískové tabule nebyly příliš vysoké, konkrétně 9.310 Kč za jeden panel. Jak je všeobecně známo, dřevotříska vystavena větru, dešti a mrazu nemá příliš velkou životnost.
Po jejich instalaci v r. 2015 jsem měl z uvedených důvodů dojem, že tyto dřevotřískové tabule by si zasloužily lepší ochranu před počasím, alespoň pomocí solidní stříšky. Firma, která získala tuto veřejnou zakázku, to však nepokládala za potřebné.
Tehdy jsem byl překvapen, že nikdo ze zastupitelů nebo z řad občanstva na tyto technické problémy s dřevotřískou nereagoval. Ani v průběhu dalších let, i když evidentně existují problémy s upevňováním plakátů a dalších různých propagačních materiálů na tento nevhodný podklad.
V některých sousedních obcích dbají i na estetický vzhled plakátovacích ploch a na jejich stříšce je název obce včetně obecního znaku. Pracovní plocha těchto zařízení je zhotovena ze solidního dřeva, ne z levné dřevotřísky. Ne vždy je to nejlevnější řešení to nejlepší.
13. 10. 2017 V.S.