Zdá se, že budoucí osud Pilíků je poměrně „výživné“ téma, již má na stránkách Hrabova.info 18 příspěvků. Bohužel pouze od čtyř autorů (M. Slíva, R. Orkáč, M. Poláček, J. Dvořák). Ti hlavní protagonisté, tedy současní radní, se do této diskuse nezapojili. Někteří ze zásadních důvodů (Hrabova.info je pro ně pouhým soukromým webem R. Orkáče), jiní proto, že asi neví, co by měli napsat.
Pokud má pravdu R.Orkáč že jsem nynější radní (konkrétně pány Trávníčka, Rundta, Pospěcha, Lyčku a Baluška) svým článkem „dehostenoval“ , tak proč se tito radní proti té nespravedlivé kritice neohradí a nezdůvodní občanům své postoje ve věci budoucnosti Pilíků? Proč za ně musí „zaskakovat“ občané Slíva a Orkáč?
Ale nyní konkrétně k problematice rekultivace území, poznamenaných dřívější důlní činnosti Dolu Paskov. Nyní probíhá rekultivace povrchu bývalé jímky odpadních kalů Pilík 3. Jde o plochu asi 500x120 m ve výši 12 m nad okolní krajinou. Podle M. Slívy zde stromy nemohou existovat, protože hladina spodní vody je příliš nízko. Z těchto důvodů údajně nelze rekultivovat ani plochu níže situovaných vodních nádrží Pilík 4,5. Viz polemický příspěvek M.Slívy z 3.4.2018.
Ještě několik poznámek k územnímu plánu. Já jsem v něm vyčetl, že v ploše MBC 5-2 (místní biocentrum na jihu Hrabové o ploše 46,4 ha) jsou i Pilíky č.4,5. Názvem MBC se označují jak „plochy vodní a vodohospodářské“ tak i „Lesy“. Takže i les lze v těchto místech vysadit, a to bez změny územního plánu. Asi pan Slíva četl jiný územní plán než já.
Velice mě pobavil návrh občana M.Slívy a zastupitele J. Dvořáka, aby se Hrabová pokusila tyto pozemky „získat pro sebe“. Jinými slovy odkoupit. Jde o 12 ha vodní plochy a i při naprosto minimální ceně 100 Kč/m/2 by to bylo 12 mil. Kč. Zastupitelstvo města by asi takový návrh neschválilo.
Podle mého názoru bude příštím majitelem těchto vodních ploch soukromá firma, která zde uskuteční svůj byznys. Jesli to bude soukromý rybářský revír nebo třeba chov kachen, to není tak důležité. Ale v každém případě bude tento pozemek oplocen se zákazem přístupu veřejnosti. Takže které řešení je pro budoucí generace hrabovjanů výhodnější? Voda nebo les?
Na závěr ještě odpovím, proč jsem neřešil jako zastupitel MOb Hrabová přístupovou cestu k Pilíkům v roce 1998. V té době byly na cestách k Pilíkům závory s nápisem: Vstup zakázán, soukromý pozemek. Takže při nejlepší vůli jsem nemohl „řešit“ problematiku Pilíků. Doufám, že to pochopí i R.Orkáč.
5.4.2018 V.S.