Navigace: Vladimír Slavík > Poučení z historie

Poučení z historie

 

Na stará kolena věnuji velmi mnoho  času poslechu televize a rozhlasu. V televizi sleduji přednostně  programy ČT 24 a ČT2, v rádiu stanici Český  rozhlas plus.

Mým  oblíbeným  pořadem v televizi  je  pořad „Historie.cs.“  Při jeho poslechu jsem se od přítomných historiků dozvěděl  vždy něco nového. Bohužel, dlouholetý moderátor tohoto pořadu Vladimír Kučera již není mezi námi, ale vychoval si zdatné nástupce.

I včerejší diskuse historiků o významné osobnosti našich dějin, F. L. Riegrovi  (1818-1903)  byla velmi zajímavá a má co říci i současníkům.

 Tento významný český politik 19. století  pocházel z poměrně  skromných poměrů,  prožil dlouhý a po všech stránkách zajímavý život, věnovaný  ušlechtilým zájmům obrody české státnosti. Na sklonku svého života byl mnohými označován za „otce národa“.

V uvedeném století měl český národ tři významné  osobnosti. František Palacký byl  tvůrčím mozkem, F.L. Rieger  praktickým politikem a novinář Karel Havlíček Borovský propagátorem jejich ideí.  Věčná škoda, že v současné době jsou osobnosti těchto kvalit "nedostatkovým zbožím". Jak svým vzděláním tak  svými morálními vlastnostmi. 

Po prostudování životních osudů F.L. Riegra  jsem usoudil, že jeho názory jsou aktuální i pro dnešní dobu. Shrnul bych je do několika bodů.

1. Byl realista a věděl, že v roce cca 1880 nejsou podmínky pro vytvoření samostatného státu.  Uvědomoval si složitost tehdejší situace, kdy český prostor se ocitl  v těsném sousedství nově vzniklé ambiciózní Německé říše a carským  Ruskem s imperiálními sklony. Řešení spatřoval ve federalizované  rakouské monarchii. Měl asi  pravdu, eventuální  malé nové  "státečky" mezi tehdejšími velmocemi neměly naději na nezávislou existenci.

2. Byl si vědom našeho „hendikepu“ v neexistenci  historické české šlechty. Starobylé šlechtické rody v Maďarsku a Polsku se významně podílely u našich sousedů i na prosazování národních zájmů.  Tuto výhodu jsme neměli. Proto se zaměřil prozíravě a promyšleně na oblast kultury ( podporoval výstavbu Národního divadla) a na rozvoj měšťanského stavu, včetně vrstvy  tehdejších začínajících českých průmyslových podnikatelů. Tímto způsobem je snažil zvýšit přirozenou prestiž a politický vliv českého živlu v rakouské monarchii. Jeho cílem bylo zrovnoprávnění Čechů s Němci a s Maďary. Uvědomoval si i význam školství  a všemožně podporoval jeho rozvoj.

 Po prostudování dostupných materiálů o životě a díle tohoto politika mohou být jeho názory inspirací i pro  současnou generaci i občanů Hrabové  v následujících směrech:

1. Pokud máme jako svébytná obec v současném světě uspět, musíme si vychovat výjimečné osobnosti .Třeba v oblasti kultury, podnikání, politiky, sportu.  Není to jednoduché, základem pro vznik těchto osobností  je  kvalitní škola a také  kvalitní místní spolky.

2. F.L. Rieger si uvědomoval, (na rozdíl od mladočechů) že český národ  musí vnímat, chápat a také respektovat okolní svět, jeho zájmy a priority. Převedeno do současnosti Hrabové, měli bychom respektovat skutečnost, že jsme součástí města Ostravy a podporovat  naše společné zájmy.Třeba v podpoře  města  při výstavbě  devadesáti  malometrážních bytů na katastru Hrabové.  Nebo ve smysluplném využití zdejších průmyslových areálů ve prospěch Hrabové, města a státu.

Převedeno na evropskou úroveň,  jsme pro mnohé evropské státy nesrozumitelní. Vyžadujeme všechny myslitelné výhody (dotace), ale odmítáme se podílet na řešení současných problémů Evropy ( příkladně na migraci  obyvateĺ z Asie a Afriky). Totéž platí pro Hrabovou ve vztahu k městu a kraji.

Naši předci  byli velmi moudří lidé. Koncentrovali ve svém myšlení zkušenosti předcházejících generací.Tento proces byl narušen neblahými událostmi v minulém století. Míním tím zcela zbytečné války a jejich  politické následky.  Je prospěšné sí připomínat i dnes naší  starší  historii.  A také se od našich předků v mnohém poučit. 

27.12.2019    V.S. 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma