Je soustředěna do zákona o vodách č. 254/2001 Sb. Povodněmi se rozumí přechodné výrazné zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových vod, při kterém již voda zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody.
Povodňové orgány obcí: Obecní rada může při plnění úkolů při ochraně před povodněmi, je-li na území obce možnost povodní, zřídit povodňovou komisi, jinak tuto činnost zajišťuje obecní rada. Předsedou povodňové komise je starosta obce. Ten další členy komise jmenuje z členů obecního zastupitelstva a z fyzických a právnických osob, které jsou způsobilé k provádění opatření, popřípadě pomoci při ochraně před povodněmi. Povodňové orgány obcí zpracovávají povodňové plány, provádějí povodňové prohlídky, zajišťují pracovní síly a věcné prostředky na provádění záchranných prací, organizují hlásnou povodňovou a hlídkovou službu, zabezpečují varování právnických a fyzických osob s využitím jednotného systému varování.
Povodňové plány. Jsou to dokumenty, které obsahují způsob zajištění informací o vývoji povodně, možnosti ovlivnění odtokového režimu, organizaci a přípravu zabezpečovacích prací, zajištění včasné aktivizace povodňových orgánů, zajištění hlásné a hlídkové služby a ochrany objektů, přípravy a organizace záchranných prací a zajištění povodní narušených funkcí.
Komentář Hrabovských novin: Tím, že povodňová komise je na webových stránkách MOb Hrabová zařazena mezi ostatní komise vzniká dojem, že jde o poradní a iniciativní orgán, který se ze své činnosti zodpovídá radě. Není tomu tak. Tato komise se liší od těch ostatních, její činnost se řídí zákonem č. 254/2001 Sb., její členové po svém jmenování jsou povinni plnit povinnosti dle uvedeného zákona.
Čtvrtek 17. října 2024 V.S.