Těmi stavbami míním rodinné domky, hospodářské budovy a stavby, sloužící místním živnostníkům. Odjakživa musel být i zde určitý pořádek, který měl zajistit ochranu zájmů jak vlastníků těchto objektů tak i ochranu zájmů veřejnosti. Jasné a nezpochybnitelné muselo být vlastnické právo stavebníka na stavební pozemek a budoucí stavba nesměla poškozovat práva ostatních občanů.
Z uvedených důvodů bylo nezbytné patřičné úřední řízení včetně pořízení písemných záznamů o těchto jednáních.
V archivu města Ostravy je uložen dokument s názvem „Evidenční seznam stavebních povolení“ z let 1899 – 1940, vydaných tehdejší místní samosprávou v Hrabové.
Až do roku 1910 to bylo velmi jednoduché. Stavebník si podal žádost a starosta nebo některý z radních pořídil následující písemný záznam: Jméno stavebníka, popisné číslo, druh stavby, datum povolení stavby, datum kolaudace. Jednalo se o novostavby, přestavby, přístavby a nástavby, a to podle podmínek, daných platným stavebním řádem. Kolaudační komisi vedl obvykle starosta.
Od roku 1910 se mimo výše uvedené údaje musela uvádět velikost zastavěné plochy, jméno stavitele, který zhotovil stavební dokumentaci , a také jména členů kolaudační komise. Druh staveb se rozrostl o chlévy, stodoly, stáje, šopy, kůlny a podobné objekty.
Od roku 1914 byla povinnost opatřit žádost o stavbu pořadovým číslem a nově byla zavedena rubrika „Události během stavby“. Byly tam zapisovány požadavky kontrolních orgánů, případné stížnosti sousedů a pod.
Od roku 1933 byla povinnost vést v této dokumentaci i doklad o zaplacení poplatku za zavedení elektřiny a doklad o zaplacení poplatku ze zastavěné plochy. Poplatek za vydání stavebního povolení tehdy ještě neexistoval.
Tyto archivní záznamy končí rokem 1940. Po válce se agenda, spojená se stavbami postupně rozrůstala, a s tím i počty úředníků, kteří se tím zabývali. Možná, že i tyto materiály o stavebních řízeních budou v dohledné době uloženy do městského archivu.
Z těchto starších archivních údajů jsem zjistil i intenzitu stavebního ruchu v Hrabové v letech 1899 až 1940, a jsou to zajímavá čísla. V letech 1899 až 1914 bylo v Hrabové postaveno 52 nových rodinných domků a přestavěno 35 domků starších na modernější. Největší stavební ruch byl v letech 1901 až 1905. Bylo to 17 staveb nových a 18 přestaveb. Přestavby byly radikální, zvětšovaly se plochy domů, měnily se střechy, měnily se příčky mezi jednotlivými místnostmi.
Bylo by zajímavé sledovat stavební ruch i v době pozdější, konkrétně v období meziválečném, v období poválečném do roku 1989 a v období od sametové revoluce dodnes. Vypovídalo by to mnoho nejenom o ekonomickém rozvoji obce, ale i o sociální struktuře obyvatelstva a s tím souvisejícími společenskými a jinými změnami.
Škoda, že dnes v Hrabové neexistuje kronikář typu Zdeňka Olivy z meziválečných let. Ten by si takovou příležitost nenechal uniknout a do kroniky by zaznamenal mnoho zajímavých ůdajů o stavebním ruchu v Hrabové z období let 1940 – 2020.
7.8.2020 V.S.