Navigace: Vladimír Slavík > Přestane se v Hrabové psát kronika ručně?

Přestane se v Hrabové psát kronika ručně?

 

Dne 26. března byla na webu Hrabova.info zveřejněna stručná informace o tom, že letopisecká komise na svém posledním zasedání projednávala i možnost zápisů do místní kroniky tištěnou formou.  Reagovalo na to  prostřednictvím uvedeného webu několik občanů, a to vesměs nesouhlasně.

Byl jsem poněkud překvapen tím, že nikoho v těchto a v podobných diskusích nezajímá obsah zápisů, ale pouze jejich forma. Vůbec není zájem o „nahlížení“ do kroniky, i  když v platném zákoně o obecních kronikách je tato možnost podrobně popsána, a to včetně postupu v případě nesouhlasu se zněním zápisu. Zřejmě doba, kdy toto „nahlížení“ bylo poměrně časté,  již dávno uplynula.  Tehdy občanům (na rozdíl od dneška) velmi záleželo na tom, jakou zprávu o současném dění v obci zanechají svým potomkům. Zdá se, že dnes je tato funkce kroniky pokládána za zbytečnou, důležité je pouze to, aby byla psána ozdobným písmem ručně.

Přitom při dnešních možnostech počítačové techniky lze vyhovět i tomuto požadavku, textový editor umožňuje několik variant ozdobného písma.

Výhody zápisů v elektronické podobě podrobně popisuje ve své publikaci uznávaný odborník na obecní kroniky Mgr. Tomáš Hromádka. Jako velikou výhodu tohoto způsobu psaní uvádí možnost vytvářet několik kopií kroniky, takže tato zůstane k dispozici na místní radnici pro různé účely  i po jejím předání do příslušného městského archivu. Doporučuje se, aby byla kronika uzavřena po ukončení každého roku, opatřena vazbou v kožených nebo plátěných deskách s názvem obce, letopočtem a obecním znakem.

Pro tisk textu kroniky doporučuje Archivní správa MV  kvalitní jehličkové, inkoustové tiskárny s kvalitní páskou a s potřebnou zárukou výrobce. Papír musí vyhovovat všem náležitostem dle příslušné vyhlášky MV. Takže je pamatováno i na trvanlivost zápisů. Kronika se po vyhotovení uloží do pouzdra, chránícího před prachem, znečištěním a poškozením. 

Mnoho dalších podrobností o elektronicky psané kronice je popsáno ve zmiňované publikaci Mgr. Tomáše Hromádky z roku 2006. Rovněž zde tento odborník uvedl nevýhody ručně psané kroniky. Hlavní nevýhoda je v tom, že existuje pouze v jednom vyhotovení, které je uloženo ve vzdáleném okresním archivu.

 Já k tomu dodávám, že ruční psaní je velice pracné. Následkem této pracnosti je v našem případě dopisován teprve rok 2015. Jaká by asi nastala situace, kdybych trval na svém právu občana a požádal o „nahlédnutí“ do zápisu za léta 2015 -  2016? V žádném případě bych se nespokojil pouze s konceptem, protože pouze originál, schválený příslušným orgánem obce, je právoplatnou kronikou.

To vše by měli vzít v úvahu naši radní, až budou rozhodovat o přechodu z ručně psané kroniky na modernější způsob. Jakož i všichni občané, kteří mají potřebu se vyjadřovat k tomuto problému.

1.4.2018    V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma