.
Původně jsem měl v úmyslu opatřit tento článek titulkem „Městský obvod je nutno řídit jako firmu“, ale pak jsem si to rozmyslel.
Cílem vedení firmy je vytvářet zisk, kdežto cílem vedení městského obvodu je vytvářet optimální podmínky pro spokojený život zdejších obyvatel.
Ale základní zásada při řízení jak firmy tak městského obvodu je stejná.
Formuloval bych ji takto: Každé rozhodnutí musí být podloženo odbornými argumenty. Rozhodování podle okamžitých nálad obyvatel (nebo i zastupitelů) nemusí být ta nejlepší metoda řízení obce.
Uvedu následující příklad. V roce 2017 zpracovala skupina odborníků MMO studii, řešící současné a budoucí potřeby základních a mateřských škol, a to až do roku 2032. Je velmi podrobná a jsou tam údaje o školství ve všech městských obvodech v návaznosti na očekávanou věkovou strukturu obyvatelstva. Mohl to být solidní základ při plánování různých investic a rekonstrukcí v této oblasti i v Hrabové.
Zajímalo by mě, zdali někdo ze zastupitelů tuto studii prostudoval a zdali její výsledky byly uplatněny při plánování budoucích investic do místních školských zařízení. Není o tom žádná zmínka ani v zápisech komise VDE ani v usneseních Rady.
V podmínkách soukromé firmy by byly tyto studie při plánování důležitých a nákladných investic zcela nezbytné.
Podobně je tomu i v dalších oblastech, ve kterých orgány samosprávy mohou svým méně nebo více kvalifikovaným rozhodováním ovlivnit rozvoj obce.
Opakovaně opět musím zdůraznit význam územního plánu. Stále se nedaří změnit ten současný, který umožňuje nepřiměřený růst počtu RD se všemi negativními důsledky na optimální životní prostředí současného obyvatelstva. Stále se podceňuje i plánovaná trasa Jižní tangenty po levém břehu Ostravice a trasa železniční spojky mezi Paskovem a Průmyslovou zónou. Námitky současné samosprávy proti těmto záměrům nebyly vzneseny, což považuji za velkou chybu. Mám vážné pochybnosti o tom, že někdo z nynějších zastupitelů má alespoń základní odborné vědomosti o územním plánování a jeho významu pro rozvoj obce.
Na závěr se vracím k problematice odbornosti volených představitelů samosprávy. A opět musím opakovaně připomenout otázku jejich odměňování.
Chápu ty, kteří pokládají členství v zastupitelstvu za funkci prestižní bez odpovídajících nároků na finanční odměnu. Ale doba se mění a dnes je všechno jinak.
Schopnost vydělávání peněz je u současné střední a i té nejmladší generace měřítkem úspěšnosti. S tím nic nenaděláme, taková je dnešní realita. Jen někteří idealisté jsou ochotni věnovat svůj čas „špatně placené“ samosprávě.
Z tohoto pohledu se mi jeví zcela absurdní, že pro odměny zdejších zastupitelů je určena tak směšně nízká částka. Přitom zastupitelé rozhodují o desítkách mil. Kč.
Vytvoření nezpochybnitelného názoru na každé rozhodnutí vyžaduje prostudování mnoha materiálů, což je časově ( a někdy i finančně) velmi náročné. Tak zvané "střílení od boku" na základě okamžitých osobních pocitů je velmi nezodpovědné.
Z průběhu různých minulých i současných událostí vyvozuji, že ne všechna rozhodnutí orgánů samosprávy byla učiněna na základě objektivních odborných podkladů.
Tato má poznámka není zaměřena proti současným zastupitelům. U většiny z nich si velmi vážím jejich idealistických pohnutek, které je vedly ke vstupu do místní politiky. Ale i zde si neodpustím zdůraznit pravdivost přísloví, že „dobrými úmysly je dlážděna cesta do pekel“. Pochopení významu těchto moudrých slov nechám na čtenářích.
28. 6. 2019 V. S.