Při různých příležitostech je zdůrazňováno, že domy na Šídlovci stojí tam, kde dříve byl rybník. Ten byl na počátku minulého století vysušen a celá plocha vybavena drenážemi a kanalizací. Následovala zástavba, u které se velká péče věnovala hydroizolaci základů. Od té doby uplynulo více jak 80 let, a hydroizolaci je nutno obnovovat. Děje se tak s velkou pečlivostí u bytových domů, kde již proběhla nebo se připravuje revitalizace.
Se spodní vodou si naši předci neporadili při stavbě budovy mateřské školy na ulici Viktora Huga. Byla kolaudována v roce 1952, a personál školky si již brzy poté stěžoval na vodu ve sklepě (zachoval se o tom písemný doklad).
Problém se neřešil ani před rokem 1989 ani po vzniku městského obvodu. Začal se řešit až tehdy, kdy v obvodových stěnách vznikly praskliny. Stavební odborníci z Ateliéru IDEA v roce 2018 zpracovali návrh na vyztužení těchto prasklin ocelovými pruty, ale tento návrh byl tehdejším starostou Igorem Trávníčkem bez bližšího zdůvodnění zamítnut. Větší úspěch mělo doporučení firmy MAPRO z roku 2021 na zbourání školky. S tímto řešením se ztotožnilo i nové vedení Hrabové v čele se starostou Mílanem Slívou.
Můj osobní názor je, že se v tomto případě nepostupovalo „s péčí správného hospodáře“. Proč se u odborné firmy neobjednat posudek na zjištění příčin průniku spodní vody do základů budovy a na možnost dodatečné účinné hydroizolace základů? Po jejich eventuálním vysušení by bylo možno opravit i praskliny v obvodových stěnách.
Využití takto opravené budovy by se jistě našlo. Buď pro potřeby městského obvodu nebo za příslušný nájem pro jiné subjekty.
Opět i zde se musím zmínit o nevýhodách menších obvodů. Je málo pravděpodobné, aby do patnáctičlenného zastupitelstva byli zvoleni občané s odborným vzděláním v oboru pozemního stavitelství. Od sametové revoluce se v Hrabové v místní samosprávě vystřídalo několik desítek občanů, ale nikdo z nich nebyl stavař s potřebným vzděláním. To se nemohlo neprojevit i v kvalitě rozhodování samosprávných orgánů.
Sobota 13. července 2024 V.S.