Navigace: Vladimír Slavík > Problematika Jednacích řádů zastupitelstva

Problematika Jednacích řádů zastupitelstva

 

Reaguji tímto na  komentáře Mirka Houžvičky a Jana Sochy na můj článek „Pátrání po Jednacím řádu zastupitelstva". Přečetl  jsem si je na FB veřejné skupiny Ostrava -Hrabová.

Miroslav Houžvička polemizuje o tom, zdali je povinností obce vydávat tento dokument, Jana Sochu zajímá otázka, zdali je obec povinna jej zveřejnit.

Oba přitom vychází z metodického doporučení ministerstva vnitra č. 1 z října roku 2009. Musím zde podotknout, že mimo tato doporučení existují i jiné právní názory na činnost samosprávy  mnoha dalších, většinou nevládních organizací a názory MV nejsou právně závazné. Závazné jsou pouze zákony a výroky nezávislých soudů. 

Pokud jde o naši problematiku, tak ta je obsažena především  v zákoně o obcích, kde v § 96 je doslovně napsáno: „Zastupitelstvo obce vydá jednací řád, v němž stanoví podrobnosti o jednání zastupitelstva“.  Je zde uvedeno „vydá“ nikoliv „může vydat“.

Pokud je o povinnost obce vydat jednací řád zastupitelstva, zpochybňuje to  MV  jednak tím, že obsah jednacího řádu zákon o obcích neupravuje a jednak tím, že jednání zastupitelstva může proběhnout zákonným způsobem i bez jednacího řádu, a to při respektování platné legislativy.   MV však netvrdí, že vydání jednací řádu  zastupitelstva je protizákonné.

 O  praktické potřebě Jednacího řádu svědčí skutečnost, že existuje ve většině  obcí  ČR.

Pokud jde o zveřejnění jednacího řádu, je situace obdobná. Je fakt, že zákon o obcích, platný od roku 2000, neukládá povinnost zveřejnit jednací řád. Je to pochopitelné, tehdy ještě neexistovaly webové stránky obcí, takže nebyly dnešní technické možnosti pro zveřejnění tohoto dokumentu. Ale i v uvedeném metodickém doporučení MV č. 1/2009 se uvádí: „Podle názoru MV by však mohl být jednací řád zveřejněn jako povinně zveřejňována informace podle zákona č. 106/1999 Sb.“.

Vzorové jednací řády  zastupitelstva byly zveřejněny mnohými odbornými  institucemi, a také v časopise Moderní obec v číslech 5-7/2008. Tento vzor byl asi použit i při tvorbě  prvního Jednacího řádu zastupitelstva MOb Hrabové.

Na závěr tato všetečná otázka: Může „Jednací řád zastupitelstva“ být přínosem při snahách o navázání bližšího kontaktu mezi vedením obce a občanskou veřejností? Po jeho prostudování každý „normální“   občan pravděpodobně prohlásí, že ano. V podstatě jde o jednoduchou a srozumitelnou učebnici o právech a povinnostech obce a jejich občanů. Proto nechápu nezájem současných zastupitelů Hrabové o tento dokument a dokonce  zpochybňování významu jeho existence.

21. 3. 2019     V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma