Komise jsou poradními a iniciativními orgány Rady. Jejich počet a odborné zaměření záleží na specifických podmínkách obce. Bez kvalitní práce těchto komisí se Rada ve svém rozhodování může dopouštět různých pochybení.
Při sestavování komisí jsou dvě možnosti. Buď v nich mají zastoupení všechny politické strany nebo se preferuje pouze odbornost. Ta první možnost je vhodnější pro velká města, ta druhá pro obce, velikosti Hrabové, a to z následujícího důvodu: Nelze zde očekávat, že všechny politické subjekty mají ve svých řadách potřebné odborníky. Odborníci jsou nezbytni nejenom v komisi VDE (výstavba, doprava, ekologie), ale i v komisi kulturní, pro děti a mládež, pro občanské záležitosti a i v komisi bytové.
Při vytváření komisí se mi velice líbil systém, který byl svého času praktikován v městě Štramberk. Na webových stránkách města byl k dispozici seznam komisí a občané měli možnost podle své odbornosti se do nich přihlásit. Základním požadavkem pro přijetí do komise však byl obsah jejich prohlášení, proč se tak rozhodli, a čím mohou přispět.
Tím bylo zajištěno nejenom právo všech občanů se podílet na veřejných záležitostech, ale vznikla možnost výběru těch nejkvalitnějších. Doporučoval bych tento systém uplatnit i v Hrabové.
Zodpovědný předseda by měl o činnosti komise informovat veřejnost. To pokládám za velmi důležité. Předseda nejenom tím prokazuje, „že nebere peníze zadarmo“, ale je to i účinná propagace dané komise, což je důležité pro oslovování zájemců pro příští funkční období.
Týmová práce má svá pravidla. Důležitá je velikost týmu. Je to u různých komisí různé. Konkrétně u komise VDE v Hrabové bych považoval za optimální počet 7-9 členů. Při jejich výběru by měl být předseda komise velmi opatrný. Přínosem nejsou lidé, kteří vehementně prosazují projekty, které nejsou v současnosti z různých důvodů reálné. Třeba z hlediska financí. Přínosem také nejsou lidé, kteří tvrdošíjně trvají na řešení různých „prkotin“.
Od členů komise se také očekává aktivita ve veřejném prostoru. Míním tím publikování svých nápadů a názorů na sociálních sítích, aktivní vystupování na zasedáních Zastupitelstva, pořádání seminářů a besed s občany apod. Přínosem určitě nejsou ti, kteří jsou na zasedáních komise zcela pasivní. I zde platí, že „bez práce nejsou koláče“ a členové komise VDE musí důkladně prostudovat mnoho technických a legislativních materiálů, aby byli o projednávaných záležitostech dokonale informováni
U komise VDE (výstavba, doprava, ekologie) opakovaně zdůrazňuji, že je zde důležitý legislativec, stavbař, odborník na dopravu, znalec problematiky místních vod a potoků a odborník na životní prostředí a ekologii. Legislativec by se měl vyznat také v problematice územního plánování.
Být předsedou komise VDE, pak bych se snažil na post legislativce získat Milana Slívu, na post stavbaře Ing. Petanu, na post dopraváka Ing. Poláčka a na post ekologa Ing. Blanára. Citelně chybí odborník na vodohospodářství, tj. na Ostravici, Pilíky, odlehčovací kanál a potoky Ščučí a Zyf. Snad se ho v rámci probíhajícího „náboru“ podaří objevit.
Možná, že na základě výzvy Ing. Skalského se ozvou i další občané, kteří budou mít zájem své odborné znalosti a zkušenosti uplatnit a budou lepší než mnou nyní preferovaní občané.
Komisi VDE pokládám hlavně v současné době za veledůležitou. Nyní se rozhoduje o budoucnosti Hrabové. O tom, jestli to bude místo pro spokojený život zdejších občanů nebo přelidněný městský obvod, tedy „panelák naležato“.
27.9.2019 V.S.