Navigace: Vladimír Slavík > Problematika řízení obce

Problematika řízení obce

 

Věnoval jsem mnoho času studiu minulosti Hrabové, mimo jiné i našim obecním kronikám. Je tam také podrobný popis fungování  tehdejších samosprávných orgánů. Ve srovnání se současnosti nelze nevidět minimálně dvě odlišnosti.

 Za prvé je zde obrovský rozdíl v dřívější a současných úkolech a povinnostech samosprávy, který  je dán dřívější a současnou legislativou.

Za druhé je zde obrovský rozdíl v objemu finančích prostředků, se kterými samospráva hospodařila dříve a nyní.

Všechno to souvisí s celkovým rozvojem společnosti, se současnými  nároky  občanů na životní úroveň, s rozvojem techniky a  technologie a  s celou řadou dalších změn.

Mám nedobrý pocit, že za uvedeným vývojem společnosti  poněkud zaostal způsob řízení obcí,  městských obvodů a městských částí, především těch menších, mezi které  počítám i Hrabovou.  Stále je zde za vše odpovídající starosta, radní kteří pouze „radí“  a čas od času se scházející zastupitelstvo. Je to stejný systém, který se za mnoho let vůbec nezměnil. Navíc vznikly pouze některé kontrolní orgány, finanční a kontrolní výbor, vykonávající své kontrolní povinnosti často velmi povrchně. 

Je pro mě nepochopitelné, že v průběhu uplynulých let nevznikla alespoň u radních určitá dělba práce. Vždyť pro tento způsob řízení obcí  existují základní předpoklady, tedy především úroveň  vzdělání  příslušníků současné generace (včetně radních), kdy téměř všichni mají maturitu a mnozí i vyšší vzdělání.

Jak by se starostovi dobře „starostovalo“, kdyby mezi  radními měl specialisty na záležitosti ekonomické, na stavebnictví, územní plánování, dopravu, na kulturu, sport, školství, sociální problematiku atd.  A  jak by se zvýšila kvalita přijímaných usnesení!  

Přitom existují pro tento způsob řízení obce základní  legislativní předpoklady, tedy možnost u obcí o velikosti Hrabové mít v radě 5 – 7 radních a poměrně slušně je odměňovat.

Uvedený systém by měl ještě následující výhodu. Dnešní „symbiosa“ samosprávy a státní správy skrývá určité nebezpečí v tom, že mohou  v obci převládnout  dočasně nebo i trvale zájmy místního úřednictva. Konkrétně v jejich počtech a v prosazování  různých neadekvátních  požadavků, a to  vše na úkor obecní pokladny.

I dnes existují obce, u  kterých se systém dělby práce u radních uplatňuje.  Praktickým příkladem může být sousední Paskov. Mají tam mnohé odlišnosti v řízení jejich obce a některé jsou velmi zajímavé a možná využitelné i v Hrabové. Případným zájemcům o tyto odlišnosti  mohu sdělit podrobnosti.

Za měsíc budeme volit nové zastupitelstvo. Není od věci již nyní se zamyslet nad problematikou, kterou jsem naznačil i ve svém dnešním článku. Určitě se k ní v příštích měsících na stránkách Hrabovských novin vrátím. Protože ji považuji za velmi významnou.

1. 9. 2018     V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma