Podle mého názoru nastává doba, kdy by bylo žádoucí věnovat našemu unikátnímu sídlišti větší pozornost. Starší část sídliště byla postavena před 78 lety mnohé bytové domy jsou již téměř na konci své životnosti.
K těmto úvahám mě přiměl zápis z posledního jednání kontrolního výboru, kde se projednával dopis nájemníků z bytového domu Příborská 15. Stěžovali si mimo jiné na špatný stav sklepů a požadovali zateplení obvodových stěn.
Je známo, že sídliště Šídlovec se stavělo ve dvou etapách. Ta první v letech 1939 – 1941, ta druhá v letech 1947 – 1950.
Po sametové revoluci v r. 1989 vznikl požadavek nájemníků na převedení bytů do soukromého vlastnictví . Tomuto požadavku vyšla vstříc nová samospráva Hrabové a velmi rychle (a velmi levně) byly prodány všechny byty novější části Šídlovce nájemníkům.
Nyní s odstupem dvaceti let lze hodnotit úspěšnost nebo neúspěšnost této privatizace. Určitě to byl krok správným směrem. Soukromí majitelé bytů se o svůj majetek vzorně starají, domy jsou postupně zateplovány, mnohé mají nové fasády a nejsou žádné známky jejich degradace. Městský obvod zde pečuje o komunikace, chodníky, veřejnou zeleň, sportoviště a parkoviště. Veškeré náklady na údržbu a správu bytů si hradí jejich vlastníci.
Ale složitější je to ve starší části Šídlovce. Zde je stále asi 220 bytů ve správě obce, což je 14% z celkového bytového fondu Hrabové. Srovnatelné městské obvody mají ve své správě pouze 2 – 4 % jejich bytového fondu. Jsme tedy v této oblasti určitou anomálii, která má i své negativní důsledky.
V nynějších podmínkách je velmi obtížné zajistit „rentabilitu“ bytového fondu. Tedy aby nájemné krylo náklady, spojené se správou a údržbou bytů.
Mnozí občané vesnické části obce se domnívají, že většina nájemníků obecních bytů na Šídlovci má dostatečné příjmy na pokrytí všech výdajů na údržbu a správu bytů, ve kterých bydlí. Argumentují tím, že jim na jejich bydlení také nikdo nepřispívá.
Z neznámých důvodů vedení městského obvodu nesleduje náklady a výnosy obecního bytového fondu. Takže o jeho rentabilitě nejsou žádné veřejně přístupné údaje. Asi tuto záležitost nikdo nepokládá za hodnou pozornosti. Ale dříve nebo později se tento problém musí řešit.
Mé doporučení je následující:
1. Průběžně sledovat výnosy a náklady bytového fondu a řešit případný nesoulad.
2. Objektivně, odborně a zodpovědně posoudit možnosti další privatizace bytů na Šídlovci a o závěrech informovat veřejnost. Možná, že i zde jsou ještě určité rezervy. Vycházím z přesvědčení, že soukromý vlastník bytu je tím nejzodpovědnějším vlastníkem.
3 . Zadat odbornou studii na téma Technický stav bytových domů ve správě MOb Hrabová s vyčíslením nákladů na jejich údržbu v příštích letech. Poměrnou část předpokládaných nákladů pak každoročně promítnout do obecních rozpočtů.
Nejsem si jist, zda současné orgány samosprávy si uvědomují svou zodpovědnost za budoucí osudy tohoto sídliště. Prozatím se dává přednost operativě před perspektivou.
3. 11. 2017 V.S.