Při různých příležitostech vyzývají naši zastupitelé občany, aby zasílali své návrhy a požadavky na řešení toho, co je trápí. Pro tento způsob spolupráce se užívá termín „zpětná vazba“.
Poprvé jsem fungování této „zpětné vazby“ zkoušel v květnu 2017, kdy pan starosta Igor Trávníček vyzval v Hrabovských listech občany ke spolupráci při vytváření „Plánu rozvoje Hrabové“. Zaslal jsem tehdy návrh na postavení kryté čekárny na autobusové zastávce Kostelík, nedaleko prodejny Hruška. Pak jsem čekal na odpověď, ale nedočkal jsem se . „Zpětná vazba“ nefungovala.
Podruhé jsem to zkoušel v prosinci 2018, a to u příležitosti sestavování rozpočtu na rok 2019. Napsal jsem panu starostovi požadavek následujícího znění: „Doporučuji realizovat stavbu autobusové čekárny na zastávce MHD Kostelík směrem k Paskovu“.
Tentokrát jsem se dočkal od pana starosty následující odpovědi:
„Já tomu rozumím a vím, že tam schází. Stále ale není vyjasněn přístup magistrátu k autobusovým zastávkám. Před dvěma lety bylo řečeno, že magistrát prostřednictvím Ostravských komunikací anebo nově zřízené s.r.o., všechny převezme do své správy. Přes to, že se od té doby nic nezměnilo, primátor svůj přístup nezměnil. Rozložení sil se i na magistrátu změnilo, možná se změní přístup k této otázce – dejme tomu cca půl roku prostoru.“
Po přečtení této informace jsem si uvědomil, že se uvedené čekárny již nedožiji. Problém krytých čekáren si přehazuje městský obvod z městem jako „horký brambor“ .
Utvrdila mě v tom i odpověď paní Marie Fojtíkové z Ostravských komunikací na můj dotaz ve věci této čekárny:
„Přístřešky BUS v současnosti nejsou v naší správě. O převedení se jedná již druhým rokem a zatím neznáme ani předpokládaný termín. Nicméně nám bylo sděleno, že budeme přebírat již vybudované přístřešky a zatím nevíme, jakým způsobem a kolik financí budeme mít na zřízení nových. Z čehož vyplývá, že požadavek musíte směřovat na MOb Hrabová.“
Komentář Hrabovských novin k fungování „zpětné vazby “ v Hrabové:
Bohužel, „zpětná vazba“ v Hrabové prozatím nefunguje. Nejenom v případě uvedené čekárny (to je prkotina), ale i v podstatně důležitějších záležitostech. Asi to není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá.
Opět i zde musím zdůraznit význam dělby práce mezi jednotlivými členy Rady.
Příkladně: Kdyby v naší Radě existoval radní XY, zodpovědný za dopravu, určitě by se věnoval problematice čekáren s maximální pečlivostí a řešil by tento problém s příslušnými místy, včetně Ostravských komunikací. A navrhl by pak Radě městského obvodu kvalifikované řešení. Tím nechci kritizovat starostu, odpověděl na můj dotaz v rámci svých časových možností.
Také mi můj rozum nebere, že občan nemá možnost konzultovat různé problémy s příslušnými zastupiteli. Jejich elektronické adresy nejsou veřejně přístupné. To je dost vážná překážka při realizaci „zpětné vazby“ mezi občany a samosprávou.
Ale jsme na začátku volebního období a mám stále naději, že „zpětná vazba“ bude realizována. Utvrzují mě v tom i volební sliby koaličních zastupitelů. Konkrétně Hrabované slibovali voličům „Maximální informovanost občanů a transparentnost vedení obce“ a hnutí Ostravak+Změna „ Otevření komunikace s občany“. V současné Radě mají představitelé těchto volebních subjektů (Kopitzová, Skalský, Orkáč) většinu, takže snad něco rozumného vymyslí.
23. 12. 2018 V.S.