Tato otázka mě napadla po přečtení textu petice „Stop drcení odpadů a stop kyselině sírové“.
Mám na petice následující názor:
Ve volbách volíme své zástupce (poslance), kteří schvalují zákony. Ty jsou pak závazné pro všechny občany a instituce včetně podnikatelských subjektů. Kontrolu jejich dodržování provádí orgány státní správy. To je základní princip fungování demokratického státu
Pokud jde o ochranu životní prostředí, pak zde existuje celá řada legislativních norem. Významný je zákon č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí a zákony o ochraně ovzduší a vod.
Organizování různých peticí pokládám za populistickou snahu o zviditelnění se některých místních politiků. A to je i náš případ.
V Hrabové se nyní řeší budoucí existence dvou provozoven v oblasti Tajgy.
U té větší (Výrobna drcené energetické směsi) proběhl proces EIA a orgány státní správy stanovily na základě platných zákonů velmi přísné podmínky pro uskutečnění tohoto záměru.
U té menší (Odlakovna SILVER) nebyl proces EIA nutný, ale Krajský úřad i zde uložil opět na základě platných zákonů příslušná opatření, která by měla vyloučit negativní dopady na životní prostředí.
Organizátoři petice ignorují uvedené dokumenty a vyzývají občany k protestům proti těmto provozovnám.
Svůj podpis pod tuto petici nepřipojím. Dávám přednost rozhodnutím orgánů státní správy před nepodloženými obavami organizátorů petice.
Různé petice a různá referenda považuji za uplatňování přímé demokracie, které nefandím.
Za správný postup považuji umožnit provoz těchto nových provozoven, a pak nekompromisně a důsledně kontrolovat skutečné dopady na životní prostředí, a to i za účasti veřejnosti. Pokud se zjistí nedodržování platných norem a předpisů, pak vznikne důvod pro různé sankce, a třeba i pro jejich zrušení.
Klasickým příkladem účinnosti tohoto postupu je případ firmy BREMBO. Dřívější problémy se zápachem byly odstraněny následkem zásahu ČIŽP za účinné spolupráce s veřejností. Od té doby nejsou žádné stížnosti.
Tento můj pohled na orgány státní správy má i následující důvod: Když na tyto instituce se věnují tak obrovské prostředky, pak máme právo požadovat efektivnost jejich činnosti. A ne je nahrazovat různými peticemi.
Nakonec ještě jedna poznámka. Současná doba hospodářské konjuktury jednou skončí. Pak oceníme i existenci úspěšných podnikatelských subjektů na území obce, kde najdou zaměstnání i místní občané. Možná, že i tyto dvě nyní zatracované provozovny budou mezi nimi. Třeba tam naleznou zaměstnání i občané, bydlící Na Farském nebo jejich potomci. Může to někdo z organizátorů této petice vyloučit?
10. 5. 2019 V.S.