Navigace: Vladimír Slavík > Proč se musí bourat bývalá školka?

Proč se musí bourat bývalá školka?

Rychlost.cz - poptávka připojení

 

Budova školky na Šídlovci, ulice V. Huga, byla postavena Vítkovickými železárnami v roce 1951 ve stejné době, jako budova tržnice, tehdejších jeslí a nynějšího dětského domova.

 Již v roce 1957 si personál školky stěžoval na vodu ve sklepě. V dalších letech vznikaly na obvodových stěnách školky nejprve drobné, později širší trhliny.

Od té doby, až do roku 2018, se nikdo nezabýval důvody vzniku těchto trhlin, které mohly ohrozit bezpečné fungování školky.  

 V uvedeném roce 2018  byl u firmy Ateliér Idea objednán stavebně technický průzkum budovy s požadavkem na řešení statického zajištění nosných konstrukcí. Odborníci této firmy  vyslovili domněnku, že příčinou trhlin v obvodovém zdivu je  „nerovnoměrný pohyb podloží“. Ve svém posudku sdělili, že příčinu nelze odstranit, lze však eliminovat její projevy vyztužením nadzemního zdiva budovy v místě prasklin ocelovými pruty.  Tehdejší radní nezaujali k navrhovanému řešení žádné stanovisko. Ani souhlasné, ani nesouhlasné.

 Pak se delší dobu nic nedělo, a až  roce 2021 byl zadán další stavebně technický průzkum, tentokrát u firmy Mapro. Odborníci této firmy zjistili vysokou vlhkost zdiva stěn ve sklepních prostorách, vysoký obsah soli v omítkách stěn nadzemní části budovy, výrazné stopy po zatékání v dřevěné konstrukci střech, lokální trhliny na zdech, stropech a podlahách a doporučil demolici objektu. S tímto doporučením se ztotožnili na zasedání 15. června 2022 i tehdejší zastupitelé.

Je zvláštní, že za ty dlouhé roky se nikdo z vedení MOb Hrabová nesnažil zjistit, proč právě objekt školky měl problémy s poruchou základů.  Nikomu nebylo nápadné, že u vedle stojících budov se tyto potíže nevyskytly. Například  u budovy dětského domova.

Příčiny těchto prasklin mimo „nerovnoměrný pohyb podloží“ mohou být i v samotných základech.  Například  jejich nedostatečná hloubka a šířka, nedostatečné armování, nekvalitní beton. Nebo úniky vody z dešťové kanalizace  do základů a sklepů budovy a následný „nerovnoměrný pohyb podloží“.

Bohužel, nikdo si nedal práci prostudovat stavební dokumentaci základů této budovy, nikdo se nezabýval příčinami  výskytu vody ve sklepě budovy. Určitě by odborná firma, zabývající se touto problematikou, pravou příčinu  statického narušení stěn zjistila. Pokud by se tak stalo, nelze vyloučit možnost stabilizace základů a  vyřešení tohoto problému s přijatelnými finančními náklady.

A tak asi skutečné důvody bourání této budovy zůstanou navždy nezodpovězeny. Nelze vyloučit, že  mohla sloužit ještě mnoho dalších let pro potřeby městského obvodu.

11. 7. 2023     V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma