Navigace: Vladimír Slavík > Proměna Čeladné

Proměna Čeladné

 

Že se za posledních 25 let u nás  vše radikálně změnilo, o tom není pochyb. Nejenom  životní styl, způsob  myšlení a hodnotové žebříčky, ale i vzhled obcí. Názorným případem je blízká Čeladná. Pokud jde o počet obyvatel,  je menší  než  Hrabová, má jich pouze 2 500.

Čeladnou znám  velmi dobře, v letech 1960 -  1970 jsme tam pobývali téměř každé léto  ve srubovém táboře NHKG ve svahu pod Ondřejníkem. Často i během roku  přes sobotu a neděli. Jezdili jsme tam buď vlakem nebo i na kole, děti na sedátkách. Ještě po staré cestě přes Bašku, Pržno, Frýdlant.  Rekreační středisko stavěli zaměstnanci Nové hutě, často i během dovolené, a zdarma. Bylo tam domácké prostředí, všichni jsme se navzájem znali, chodilo se na výlety na Ondřejník, Podolánky, do restaurace na Malý Smrk, kde se každou sobotu tančilo. Koupaliště bylo v Čeladné u Čeladenky, voda studená jako led. Z terasy hlavní budovy  nádherný výhled na Kněhyni,  Smrk a Radhošť. Večer táboráky, zpěv a jiné zábavy. Přátelské vztahy byly s místními obyvateli,  hned v sousedství byl statek a městské děti si tam mohly sáhnout na kravičku, kozu a ovečku.

Byl jsem tam v minulých dnech, ale  nic jsem nepoznal, všude nová, moderní zástavba, bývalý srubový tábor NHKG patří soukromé firmě. ¨

Po příjezdu domů jsem si dlouho prohlížel webové stránky Čeladné.

Bohatá obec, příjmy a výdaje ve fantastické výši 68 mil. Kč! Vždyť tam bydlí v nových přepychových bytech velmi bohatí lidé z celého Ostravska. Starostou je již mnoho let známý a úspěšný politik Pavol Lukša a Čeladná je určitě po všech stránkách vzorně vedená obec.

Je to vidět i na obsahu místního Čeladenského  zpravodaje. Vychází každý měsíc  a má 28 stránek. Pěkná je na webových stránkách  prezentace obce, tvoří ji  tzv. virtuální prohlídka náměstí a řada fotek všech významných míst v obci.  Líbil se mi i obrazový seriál  „Po stopách partyzánů“. Jsou v něm zachyceny všechny památky po partyzánech z let 2. sv. války, kdy zde působila  partyzánská skupina  Jána Ušiaka, ale i další, na příklad skupina západních parašutistů Wolfram. Do odbojové činnosti se zapojilo i  mnoho zdejších horalů. Velmi důstojná památka  a vzpomínka na tyto hrdiny.

Přehledný je rozpočet  obce a ukázkové je i provedení závěrečných účtů. Je v nich  přehled i o těch různých detailech, které se obvykle nezveřejňují.

Na druhé straně jsem byl udiven, že chybí  rubrika  s názvem Povinně zveřejňované informace dle zákona č. 106/1999 Sb. Taktéž některé části Jednacího řádu zastupitelstva mají neobvyklou úpravu. Žádná zmínka o možnostech občanů – nezastupitelů vstupovat do diskuse. Usnesení zastupitelstva se zveřejňuje na úřední desce pouze po dobu deseti dnů, ne trvale. Zápis se zhotovuje do deseti dnů a je k nahlédnutí  pouze na sekretariátu, na webových  stránkách  chybí. Nejsou zveřejňována  usnesení rady.   Informace o činnosti výborů a komisí jsou pouze čas od času v místním časopise.

I zde platí přísloví „Jiný kraj, jiný mrav“. Pod vlivem zjištěných informací to v Hrabové s webovými stránkami nemáme vůbec špatné, i když na nich jsou  někdy určité zmatky – viz mé poslední články o webových stránkách Hrabové. Jde však o snadno řešitelná nedopatření. Alespoň v to doufám.

1. 3. 2016. V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma