Navigace: Vladimír Slavík > Propustek na ulici Ve Stromoví

Propustek na ulici Ve Stromoví

Protože mám pocit, že peníze v obecní pokladně jsou částečně i peníze mé, čas od času sleduji, za co jsou utráceny.

Zaujala mě připravovaná rekonstrukce propustku na ulici Ve Stromoví. Možná také proto, že jsem nedávno  toto místo navštívil a můstek si důkladně prohlédl.

Obecní pokladna na rekonstrukci tohoto mostku  plánuje více jak 2 mil. Kč, což se mi jeví jako částka nepřiměřeně vysoká.

Po určitých problémech  jsem  získal přístup k příslušné dokumentaci,  podle které  poslední odborná prohlídka propustku byla provedena  v říjnu roku 2006 a  revizní technik Zdeněk Šmíd tehdy doporučoval  pro odstranění zjištěných závad dvě alternativy:

1. Částečnou opravu za cca 170 tis. Kč.

2. Úplnou výměnu konstrukce propustku za cca 200 tis. Kč s použitím prefabrikátu typu Beneš.

Ve svém posudku doporučil termín další prohlídky v r. 2008.

Má otázka č. 1: Proč se v r. 2008 ( a v dalších letech) neuskutečnila pravidelná  revizní prohlídka tohoto  propustku?  Určitě platily a asi stále platí pro tyto prohlídky příslušné směrnice.

Propustek sloužil bez větších problémů  až do ledna r. 2016. Dne 6.1. 2016 byl na zasedání Rady projednán zápis z výrobní porady se zástupci společnosti Ing. Karla Kurečky – Mosty  o rekonstrukci propustku  dle návrhu této firmy. Oprava se měla uskutečnit  s použitím ocelového tubusu, uloženého v korytě potoka.

Má otázka č.2: proč se pro rekonstrukci propustku nepoužila technologie dle návrhu mostního odborníka Zdeňka Šmída  s využitím prefabrikátů typu Beneš? Jsou pravděpodobně  levnější ve srovnání s ocelovým tubusem.

Takže na základě uvedeného rozhodnutí  Rady bylo vystaveno  stavební povolení na opravu propustku  dle dokumentace firmy Karla Kurečky. Tím byly z následujícího  výběrového řízení vyřazeny všechny firmy, které řeší opravy propustků jinými (možná  i levnějšími) způsoby. Není divu,  že o tuto zakázku  s takto omezenými podmínkami  soutěžily pouze dvě firmy, a to firma Hochbau, s.r.o. s návrhem ceny  1.934 tis. Kč a firma POOR a.s. s cenou 2. 184 tis. Kč. Zakázku získala firma Hochbau.

Celkové náklady na opravu tohoto propustku budou následující:  200 tis. Kč za výkresovou dokumentaci firmě Ing. Karla Kurečky, 1. 934 tis. Kč za opravu propustku firmě Hochbau, náklady za výkon autorského dozoru, náklady na výkon funkce koordinátora pro dozor nad bezpečnosti práce a možná ještě další náklady. Suma sumárum cca 2. 300 tis. Kč. Poněkud hodně za  opravu celkem nevýznamného  propustku.

Před uveřejněním tohoto článku jsem tuto  záležitost konzultoval s úřednicemi našeho  stavebního odboru a pak i s panem starostou. Bohužel konkrétní odpovědi na mé otázky jsem neobdržel.

Mám pro vzniklou situaci dvě vysvětlení:  Buď můj pohled na obecní finance neodpovídá současným standartům  nebo  není jednoduché  logicky a přesvědčivě na mé otázky odpovědět. Asi se již nedozvím, která z těchto dvou možností  je ta správná.

16. 10. 2017     V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma