Navigace: Vladimír Slavík > Publikace Historie Hrabová (7)

Publikace Historie Hrabová (7)

 

Tuto publikaci s podtitulem „Dějiny, památky a osobnosti Hrabové od 13. století po současnost“  vydal v roce 2017 MOb Hrabová. Iniciátorem a současně editorem  byl tehdy Bc., nyní PhDr.  Martin Slepička (*1993). Publikace má 524 stran a 27 kapitol. V Hrabovských novinách byly jednotlivé kapitoly zveřejněny postupně v roce  2017, ta s číslem 7  dne 14. 11. 2017 s názvem

Hrabová po roce 1969.

Tuto kapitolu pro publikaci Historie obce Hrabová napsal  místní občan  Mgr. Jiří Slepička, ročník 1967.  Mimo osobní poznatky využil k popisu tehdejších událostí dokumenty, uložené ve sbírkách Archivu města Ostravy, zprávy z Hrabovských listů a v neposlední řadě i vzpomínky pamětníků.  S vyžitím těchto pramenů byla na 24 stránkách popsána historie uplynulých 38 let Hrabové.

Jako občana vesnické části Hrabové mne tehdy po sametové revoluci  nejvíce zajímaly následující praktické  záležitosti:  plynofikace obce, zlepšení veřejné dopravy, zlepšení obchodní sítě a vybudování veřejné kanalizace.

Všemožně jsem podporoval vytvoření místní samosprávy, jelikož jsem předpokládal, že pro realizaci výše uvedených požadavků bude výhodnější existence samostatného městského obvodu.

Z uvedených mých  priorit se podařilo realizovat vše mimo kanalizaci v jižní části Hrabové. Pochopitelně vnímám že vše, co se podařilo v Hrabové vybudovat, nebyla pouze zásluha místní samosprávy. Ale v oblasti kanalizace samospráva nevyvinula příliš velké úsilí,  a majitelé RD na jižním konci Hrabové řeší stále likvidaci odpadních vod různými způsoby.

Za  významný počin tehdejší samosprávy považuji  úspěšnou privatizaci bytového fondu na Šídlovi.   Před vznikem samostatného obvodu bylo v Hrabové  638 bytů, které byly předány samosprávě, aby se o ně starala. Při tehdejším nízkém nájemném to byla velmi ztrátová záležitost. Během krátké doby se podařilo převést velkou  část bytů do vlastnictví nájemníků, a to ke spokojenosti obou stran.  Pak se ale privatizace bytů zastavila. Dodnes je  ve správě obce neúměrný počet 220 bytů a musí se na ně  doplácet z obecní pokladny.

Významnou událostí v tomto období byl vznik průmyslové zóny. Potřebné pozemky celkem ochotně prodali jejich majitelé, potomci hrabovských sedláků.  Byla to nejúrodnější půda  na katastru obce, ale její vlastníci neměli v úmyslu na ní hospodařit.  Místní obyvatelstvo tak může  nyní využívat všech vymožeností, poskytovaných obchodními řetězci Makro a Tesco. V  těchto místech našly zaměstnání stovky dalších občanů ze širokého okolí. Spokojeni  s finančními náhradami jsou asi i dřívější majitelé těchto pozemků. Bohužel  vznik průmyslové zóny zásadně změnil původní charakter a konfiguraci obce, ale to se již nedá změnit. Nyní máme dvě Hrabové a hranice mezi nimi je Místecká ulice.

Z dnešního  pohledu bylo období let 1989-2017 velmi úspěšné. Díky celkové prosperitě státu byla i místní obecní pokladna neustále doplňována penězi a nemuselo se příliš šetřit.  Mohly  se budovat místní komunikace včetně chodníků a  realizovat celá řada dalších víceméně potřebných, ale někdy i  zbytečných investic. Příkladně lávka přes Ostravici, na kterou Hrabová přispěla částkou 4 mil. Kč.  A i některé další. Poněkud se ale zapomnělo na objekty pro kulturní, sportovní a společenské potřeby obyvatelstva.

Při celkovém hodnocení  období let  1989-2017 je můj dojem následující:  Porevoluční  vlna  nadšení z nově nabyté svobody skončila někdy v  roce 2000.  Pak následovalo období stagnace, lidé  se začali věnovat svým osobním záležitostem a  o věci veřejné nebyl velký  zájem.  Toto období celkem vyhovovalo tehdejší samosprávě. Radní a ostatní funkcionáři pravidelně pobírali své měsíční odměny a neměli žádné větší  starosti, nikdo je neobtěžoval s různými problémy.  

Změna nastala po volbách v r. 2014, kdy v zastupitelstvu zasedli občané, kteří se snaží o další prosperitu obce. Jestli toto období bude pokračovat, to se uvidí za necelý rok po  příštích volbách.

14. 11. 2017       V.S.

Aktuální komentář HN:  S odstupem cca pěti let jsem si  podrobně přečetl opět tuto kapitolu s názvem "Hrabová po roce 1989",  a obdivuji úplnost a promyšlenost tohoto textu. Marná sláva, kdo umí, ten umí.  A pan Mgr. Jiří Slepička splnil svůj úkol velmi profesionálně a dokonale.  Na konci mého komentáře je věta napsaná v listopadu 2017: „Jestli toto období (prosperity) bude pokračovat,  to se uvidí za necelý rok po příštích volbách“. Ty byly v říjnu 2018, a od té doby uběhly další  čtyři roky. Byly z hlediska  rozvoje Hrabové úspěšné nebo neúspěšné?                                          

11. 10. 2022       V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - Web vytvořen a provozován prostřednictvím služby netstranky.cz