Zpoždění mají v tomto měsíci Hrabovské listy, nejsou žádné zprávy o činnosti končící samosprávy, a tak pokračuji ve zveřejňování významných události z minulých let. Jednou z nich bylo i vydání publikace Historie obce Hrabová v roce 2017. Dnes budu pokračovat v publikaci mých tehdejších komentářů v Hrabovských novinách. Shodou okolností to bylo 5.10. 2017.
Budu komentovat příspěvek Radomíra Seďě s názvem Hrabová po ustanovení obecní samosprávy do roku 1918. Konkrétně jde o období od r. 1848 plus dalších 70 let.
Autor čerpal své informace z archivních sbírek Archivu města Ostravy, z podnikového archivu Vítkovických železáren, jakožto i z dalších zdrojů. Podařilo se mu na pouhých čtrnácti stánkách napsat o tomto období vše podstatné.
Dobrým nápadem bylo zveřejnění katastrální mapy Hrabové z r. 1876. Na této je zřetelné vyznačení původních lánů ve tvaru úzkých políček, situovaných po obou stranách dnešní Paskovské ulice. Tyto lány si možná zachovaly svůj tvar a umístění ještě z dob kolonizace ve 13. století. Jediné narušení této struktury je v okolí kostelíka, kde bylo pravděpodobně původní předlokační osídlení s nahodilým rozmístěním usedlostí.
Zdá se, že tyto role původně pokrývaly celý prostor západně od dnešní ulice Paskovské až k hranicím Nové Bělé. Na významné části tohoto prostoru byly později, v letech 1541 – 1553 zřízeny rybníky. Zdali byly tyto tehdejší podnikatelské aktivity majitelů paskovského panství pro zdejší obyvatelstvo prospěšné, to není vůbec jisté.
Tato katastrální mapa dokazuje, že Hrabová je typickým příkladem sídla s řadovým půdorysem. Obytné budovy sedláků jsou situovány většinou na východ od páteřní komunikace, na opačné straně se nachází pravděpodobně objekty hospodářské, jako kůlny a stodoly. Soudím tak podle velikosti těchto objektů, vyznačených na uvedené katastrální mapě. Ve srovnání s mapami stabilního katastru z r. 1833 viditelně přibylo staveb všeho druhu. Lze z toho usuzovat, že období let 1830 – 1880 bylo pro Hrabovou obdobím rozvoje.
Radomír Seďa věnoval velkou pozornost i některým místním významným záležitostem, jako byla ve své době regulace Ostravice, stavba nového kostela a hřbitova a stavba nové školy. Za pozornost stojí i zmínky o historii restaurace U Lípy.
Autor zaznamenal i některé údaje o finančním hospodaření obce. Na str. 68 uvádí, že v r. 1900 hlavní příjmy obce byly z pronájmu obecních pozemků. Výdajovou stránku rozpočtu nejvíce zatěžovaly náklady na provoz obecního výboru, poplatky obecnímu lékaři a náklady na nákup uhlí pro školu.
Na str. 70 jsou další zajímavosti, související s tehdejšími ekonomickými problémy Hrabové. Pro stavbu nové školy (budova dnešní radnice) byla vybrána parcela, která byla odkoupena od původního majitele za 2 800 korun. Pro stavbu školy si obec vypůjčila u banky 20 tisíc korun. Celkové náklady stavby pak byly 38 tisíc korun.
O dalším osudu obecního dluhu nejsou žádné zprávy. Asi byl uhrazen bez větších komplikací. Záměrně uvádím tuto záležitost proto, abych ocenil iniciativu a odvahu našich předků postavit potřebnou školu i za cenu dočasného zadlužení obce.
Kdyby (hypoteticky) měli naši předkové alespoň malou část současných finančních zdrojů, jsem přesvědčen, že by s těmito zacházeli mnohem zodpovědněji ve srovnání s námi.
To všechno jsem vyčetl z příspěvku pana Radomíra Sedě, jednoho ze spoluautorů publikace Historie obce Hrabová.
Její editor Martin Slepička měl velmi dobrý nápad, když požádal o spolupráci právě tohoto autora. To proto, že Radomír Seďa nepokládá za rozhodující při své literární činnosti počet popsaných stránek, ale fakta, která mohou zaujmout i současného čtenáře.
6. 10. 2022 V.S.