Navigace: Vladimír Slavík > Publikace "Hrabová v čase první světové války"

Publikace "Hrabová v čase první světové války"

 

Díky Martinu Slepičkovi a za podpory MOb Hrabová  spatřila světlo světa zajímavá publikace, pojednávající  o událostech v Hrabové v pohnutých letech 1914 – 1918 (viz str. 36 – 61). Autor  této knížky přiblížil na následujících stránkách  současné generaci  i tehdejší místní významné osobnosti, což je počin velmi záslužný.   

 Konkrétně  tehdejšího starostu  Antonína Adámka, faráře Josefa Řezáče, MUDr. Josefa Adámka, syna místního nadučitele MUDr. Vojtěcha Bartoníka a další  občany  Hrabové, kteří tak či onak mají významné místo v dějinách naší obce.

 Další kapitola ( viz stránka 79 – 104)   pojednává o  padlých, zajatých, vězněných, a  v neposlední řadě o legionářích z řad občanů Hrabové.  Těch bylo poměrně hodně a teprve snad nyní,  s odstupem času, jsme schopni pochopit  význam jejich tehdejšího počínání v souvislosti se  vznikem   samostatného Československa.

Nakonec  nemohu nezmínit úvodní  část této knihy, a to je popis nejstarších dějin naší obce. Konkrétně je zde pojednáno také i  o první písemné zmínce o Hrabové.

Pro některé občany  to je zcela nevýznamná záležitost. Ale i zde by mělo být jasno. Také z důvodů politických, vždyť tento problém i nyní  rozděluje veřejné mínění Hrabové na dva tábory, což není dobře.

V  názorech na tuto záležitost nastala určitá změna, a současná generace historiků, včetně našeho občana historika  Mgr. Martina Slepičky se kloní k tomu, že tímto datem  je rok 1267.

Velmi bych uvítal, aby  tento názor byl i oficiálním názorem  Hrabové.  Má to i praktický význam. Není jedno, jestli v nejbližším jubilejním roce 2 022 budeme oslavovat sympatických 755 let nebo pouhých 725 let. Snad do té doby se nynější vášně utiší  a občanstvo (včetně představitelů obce)  budou mít na tuto symboliku jednotný názor.   Věřte, že i tyto  záležitosti mají svůj význam.

Mám velkou radost z toho, že i Hrabová  oslavila jubilejních 100 let od vzniku Československa  důstojně. Do příprav oslav se aktivně zapojily také příslušné  komise MOb. V rámci těchto oslav si mohlo občané vyslechnout  dne 17. 9. přednášku Dr. Ondřeje Koláře na téma Ostravsko a Velká válka, dne 12. 10. to bylo představení publikace Martina Slepičky  „Hrabová v čase první světové války“,  s doprovodnou přednáškou prof. Aleše Zářického o příčinách a důsledcích 1. sv. války,  dne 20. 10. to byla beseda na téma „Sto let Československa“  s moderátorem Radkem Orkáčem, spojená  se  slavnostní výsadbou památného stromu  (pochopitelně habru) v parku před radnicí.  Nelze z těchto aktivit  vynechat ani vydání kalendáře na rok 2019.

Vzhledem ke svým přátelským vztahům s Martinem Slepičkou nemohu ani zde se nezmínit o pověstech, které se  nyní šíří v Hrabové. Že prý v nastávajícím volebním období nemůže zastávat funkci předsedy letopisecké komise, protože si to údajně nepřeje jeden z budoucích členů budoucí rady.

Apeluji na zdravý rozum  nově zvolených zastupitelů a vyzývám  je tímto,  aby o této  záležitostech rozhodovali na základě konkrétních přínosů Martina,  které jsou nezpochybnitelné. Jednak jako úspěšného  předsedy letopisecké komise, jednak jako autora jeho nejnovější  publikace  o historii Hrabové v čase první světové války. Těchto  aktivních příslušníků mladé generace máme velmi málo a nemůžeme si je dovolit  na základě subjektivních averzí jednotlivců zbytečně  ztrácet. 

27. 10. 2018    V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma