Občasným čtenářem Hrabovských novin je pan Ing. J. F.
Podle obsahu naší korespodence soudím, že se „vyzná“ v legislativě, konkrétně v Občanském zákoníku a ve Stavebním zákoně.
Pan Ing. J. F. je toho názoru, že technické, bezpečnostní a legislativní problémy na jižním konci Hrabové, které opakovaně popisuji ve svých článcích, mají svá řešení.
Konkrétně problematiku „Mostka sirotka “ řeší Občanský zákoník (§ 3054 – 3061) a Stavební zákon (§ 129 -136).
Především je nutno identifikovat vlastníka (vlastníky) stavby a následně s tímto (s těmi) vést řízení o nápravě zjištěných nedostatků, v krajním případě řízení o odstranění stavby.
Je to nevyhnutelné obzvlášť v případě, kdy jde o bezpečnost a zdraví občanů, a to je náš případ. Zde neobstojí žádná výmluva.
Obdobná situace je i u Sedimentačního (průsakového) kanálu. Prokazatelně jsou i zde „závadným stavem stavby bezprostředně ohroženy životy a zdraví osob nebo zvířat“.
Řešení těchto situací je podrobně popsáno v § 129 – 136 Stavebního zákona.
Podle mého názoru není tento kanál dostatečně zabezpečen proti pádu osob a zvířat do jeho prostor.
Konkrétně v § 35, odst 2 Stavebního zákona se uvádí: Stavební úřad nařídí vlastníku stavby provedení nutných zabezpečovacích prací, jestliže stavba svým technickým stavem ohrožuje zdraví a životy osob nebo zvířat, není – li nutné ji neodkladně odstranit.
Proč se tak doposud v daném případě nestalo? Opomenutí zdejšího stavebního úřadu je zřejmé.
Vím, že jednání s vlastníky je velmi komplikované a časově náročné. Je nutno řešit a odstraňovat různé administrativní chyby, které vznikly v dávné minulosti.
Když na to nestačí vlastní síly, je nezbytné si zajistit externí výpomoc.Touto výpomocí míním právníka, který se zabývá uvedenou problematikou. Pokud máme potřebu žít v právním státě, kde platí zákony. Tedy uprostřed Evropy a ne na Balkáně.
5.3.2020 V.S.