Navigace: Vladimír Slavík > Rozpočtový proces (3): Příjmy daňové

Rozpočtový proces (3): Příjmy daňové

 

Ve struktuře obecních rozpočtů je tato skupina příjmů uvedena zcela nevhodně položkou  1341- poplatek ze psů. Pokládám to za necitlivý a a nevhodný  přístup autorů rozpočtové legislativy  a metodiky k problematice rozpočtů.  Jako by nemohla být na prvém místě této skupiny obecních příjmů uvedena  mnohem významnější položka, na příklad  daň z nemovitých věcí.  Proč právě poplatek ze psů?

Ale co s tím naděláme. Nic. A proto jak ve všech obcích ČR tak také  i v rozpočtu Hrabové je na prvém místě příjmů této skupiny poplatek ze psů,  v našem případě  ve výši 138 tis. Kč.  

 Dále z těch významnějších položek  to jsou poplatky za různé úřední úkony (třeba za stavební a jiná povolení) ve výši 300 tis. Kč a především  pak daň z nemovitých věcí ve výši 13 mil. Kč.  Této položce našeho rozpočtu bude věnován v HN samostatný článek.

 Celkem  se počítá v položce daňových příjmů v rozpočtu Hrabové na rok 2018  s částkou 13 528 tis. Kč.

Pro zajímavost uvedu, jaké byly daňové příjmy v rozpočtu Hrabové v minulých  letech. Údaje jsem čerpal ze závěrečných účtů.

V roce 2013 – 13 601 tis. Kč, v roce 2014 – 13 756 tis. Kč, v roce 2015 - 14 014 tis. Kč, v roce 2016 – 14 197 tis.Kč.

Tedy je zřejmé, že rozpočet  Hrabové  pro rok 2018 má v této položce rezervu cca 700 tis. Kč. V odborné  literatuře o rozpočtech se dočteme, že vytváření  různých neopodstatněných   rezerv není vhodné. Tyto peníze nemohou být  pak „zapojeny“ do výdajové části  rozpočtu a  nepřináší žádný užitek.

Nakonec ještě několik poznámek k poplatku  ze psů. Je to taková zvláštní záležitost. Jistě si mnozí občané ve vesnické části obce kladou otázku, proč musí platit poplatek  ze psa. Proč ne ze slepic, koček a podobně. Vždyť pes  se většinou pohybuje  pouze na parcele majitele a nezpůsobuje žádné škody, na které by musela doplácet obecní pokladna.  Ale taková je zažitá zvyklost a nic s tím nenaděláme. Tato daň pravděpodobně vznikla v daleké minulosti a všichni si již na to zvykli a nikdo proti ní neprotestuje.

 V Ostravě jsou tyto záležitosti upraveny  OZV č. 17/2015, podle které  musí platit tento poplatek i majitelé rodinných domů, pokud jsou vlastníky těchto svých miláčků. Naštěstí  v Hrabové tato částka není nikterak vysoká, je to pouhých 180 Kč.  Ale jde o princip a logiku. Nižší taxu (120 Kč) mají v Polance, nejvyšší (200 Kč) v Třebovicích.    

Dovolím si zde ještě jednu úvahu. V daleké minulosti měli představitelé obcí  na pokrytí nezbytných potřeb právo  vyhlašovat různé místní daně. Pokud by se tato pravomoc zachovala až do dnešních dnů a já byl hrabovským starostou, pak bych určitě prosazoval  místní daň na osobní  motorová  vozidla ve vlastnictví místních občanů. Ať  již s pobytem trvalým nebo přechodným.  Je jich v Hrabové asi 1 500 a při roční dani  (dejme tomu)  1000 Kč z jednoho  auta  by do obecní pokladny přibyl 1,5  mil. Kč jako poplatek  za zhoršenou kvalitu vzduchu a jako příspěvek na stavbu různých retardérů a parkovišť na území obce.  

 Jako pozorovatel okolního dění mě udivuje v oblasti osobní  dopravy následující skutečnosti.  Nejmenovaný místní občan k překonání vzdálenosti cca 100 m nepoužívá  své nohy, ale svůj automobil. Při jízdě do Ostravy nebo i jinde převážná část majitelů aut nepoužije autobusy MHD, ale své auto. A tak autobusy a tramvaje jezdí poloprázdné a město řeší problém rostoucích škodlivých exhalací a řadu dalších problémů,  vznikající  následkem  provozu aut.

Ale to jsem se až příliš „rozkecal“ a prosím mé čtenáře za prominutí.

9.3.2018   V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma