Navigace: Vladimír Slavík > Samospráva dříve a nyní

Samospráva dříve a nyní

 

Počátek samosprávy v našich krajinách je v r. 1849, kdy začal platit tzv. Prozatímní obecní zákon. Vznikly volené obecní výbory v čele se starostou.  O tom, jak to fungovalo v Hrabové, je mnoho informací v našich kronikách. Podle všeho mělo občanstvo již tehdy možnost ovlivňovat veřejné dění, což také činilo. Výjimkou byla  pouze  doba Protektorátu.

Před válkou se zastupitelstva scházela obvykle jednou měsíčně a byla velmi početná. Po válce v období 1945 – 49  se tehdejší  Obvodní rada Hrabové  scházela také každý měsíc, užší vedení  jen výjimečně. Po r. 1957 vznikl MNV v počtu 39 členů a opět se scházel každý měsíc. Existovala i rada, ale vše důležité se projednávalo na plenárních zasedáních MNV. Velký prostor tam měli i předsedové komisí. Rada byla víceméně pouze výkonným orgánem.

Časté zasedání  zastupitelstev  bylo možná motivováno příslovím „Více hlav – více rozumu“.

Samospráva fungovala celkem dobře i v poválečném období, a to až do února 1948. Pak následovala  dlouhá doba budování socialismu, kdy se o všem důležitém rozhodovalo v úzkém kruhu stranických funkcionářů, kteří věděli nejlépe co lid potřebuje. Ostatní orgány byly pouhou dekorací  tzv. lidosprávy.

Po obnovení zastupitelské demokracie v r. 1990 zde nastala ve srovnání s předválečnými poměry určitá změna. Hlavní slovo v praktické  činnosti samosprávy u středně velkých obcí  mají rady a ne zastupitelstva.  Jak to je u velmi malých a u  velkých obcí a měst, to nemohu posoudit.

Zastupitelstva se schází pouze čas od času, aby odsouhlasila to, co vymyslela rada a projednala ještě některé další náležitosti, jak to  vyžaduje  zákon  o obcích.  Chyba není v legislativě, ale v ochotě zastupitelů se scházet pokud možno každý měsíc. 

Nynějším  zastupitelům nechybí pravomoce, ale časový prostor projednat a  důkladně posoudit  činnost rady a navíc  náměty zbývajících členů zastupitelstva. Za současné situace nemají všichni zastupitelé možnost projevit své schopnosti a podrobně vysvětlit své případné nápady na různá zlepšení a vyjevit přání a potřeby svých voličů.

 Častěji se scházelo zastupitelstvo  v Hrabové pouze v r. 2015, kdy se sešlo 8x, letos to vypadá na pouhé 4 zasedání. Hrabová v tom není výjimkou, stejné to je i v jiných srovnatelných  městských obvodech.  

Dnešní praxe  vede i ke značně nerovnoměrnému zatížení jednotlivých zastupitelů.  Zatímco členové rady (zasedá každých 14 dnů) mohou být  pracovně a časově přetíženi, většina ostatních zastupitelů má povinnost pouze se  zůčastnit jednání zastupitelstva a čas od času svolat výbor nebo komisi.  Možná, že zastupitelé plní ještě další mimořádné úkoly, ale nenašel jsem o tom  v usneseních a zápisech  rady a zastupitelstva žádnou zmínku. Výjimka je asistence při otevírání obálek při přípravě  veřejných zakázek. Další  výjimky mohou být u zastupitelů, kteří jsou  aktivní v některých komisích.

Tak to vidím já jako občan, který sleduje veřejné dění nejen v Hrabové, ale i v okolních obcích. 

3. 9. 2016    V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma