Navigace: Vladimír Slavík > Sdílená kola v Ostravě

Sdílená kola v Ostravě

 

Sdílená kola v Ostravě fungují již čtvrtý rok.  V roce 2018 jich využilo 16 tisíc občanů, v roce 2019 stoupl počet zájemců na  25 tisíc, v roce 2020 to bylo již  34 tisíc uživatelů a vloni dokonce  přes  40 tisíc.

Finančně pomáhá i město.  Na každou výpůjčku přispívá částkou cca 7 Kč.

 Statistika za rok 2021 je následující:  Počet sdílených kol  1 100 ks,  počet  stanovišť  356, počet výpůjček  515 224, celkový nájezd  716 161 km, průměrný nájezd na jednu výpůjčku  1,4 km.

 Významný je i dopad  na životní prostředí. Mnoho aut zůstane v garážích a jejich majitelé si jízdou na kole posílí  navíc svou fyzickou kondici. Odborníci vypočetli, že v roce 2021 byl ostravský vzduch takto vylepšen o 80 t oxidu uhličitého.

Doufejme, že  společnost Nextbike Czech Republic  má svůj záměr dobře promyšlený a tuto službu nejen udrží, ale bude ji i rozšiřovat a zlepšovat. Dosavadní  výsledky  jsou velmi dobré. Uživatelé  používají  kola především na kratších trasách při pohybu ve městě. Ve srovnání s městskou dopravou jsou  kola i rychlejší.  Sdílená kola se začínají  stále ve větším měřítku  používat i na větší vzdálenosti, především  v dopravě z okrajových městských částí do centra města a naopak.

Nejvyužívanější stanicí je stanice Nová Karolina, ze které  převažují jízdy do různých částí Moravské Ostravy, Přívozu, Poruby, Ostravy -  Jihu.

Obavy ze záměrného ničení kol a stojanů se nepotvrdily.  I stanice na odlehlých místech fungují většinou bez problémů.  Prozatím se stala  riziková  pouze stanice Na Honculi na odlehlém místě u Odry v katastru městského obvodu  Stará Bělá.

A jak je na tom Hrabová? Hledal jsem podrobnější informace  o zkušenostech se sdílenými koly na stránkách Hrabovských listů, ale nic jsem nenašel. Zdá se, že tento způsob dopravy nepokládá redakční rada Hrabovských listů a šéfredaktor  Ing. Dvořák  za natolik významnou záležitost,  aby o ní byli  informováni občané Hrabové.  Možná, že by se o tom mohla zmínit v příštím čísle Maruna Cholewowa  ve svém  bohumínském  jazyce nebo předseda zdravotní komise  MUDr. Gromnica. Vždyť jízda na kole je pro zdraví občanů velmi prospěšná a články na téma  koronavirová  epidemie již nebudou aktuální.

18. 4. 2022    V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma, netstránky doporučují happytrail.cz - cestování s úsměvem