Navigace: Vladimír Slavík > Sedimentační kanál - vřed Hrabové

Sedimentační kanál - vřed Hrabové

 

Neznám v Hrabové ošklivější místo. Řeč je o sedimentačním (průsakovém) kanále na  levé straně cesty k Pilíkům. Stěny jsou vyloženy betonovými panely, délka  kanálu je cca 300 m a hloubka  4 m.

 Kanál vznikl asi před  šedesáti lety jako součást vodního hospodářství úpravny uhlí  Dolu Paskov.  Přes velikou snahu  se mi nepodařilo zjistit, jaká byla jeho původní funkce, proč byla tato velmi rozměrná a dnes velmi problematická  stavba kdysi dávno  našimi předky vybudována. Je to pro mne úplná záhada. Uvítal bych k této záležitosti názory stavebních  odborníků a místních pamětníků.

V posledních letech  do tohoto kanálu přitékaly  průsakové vody  z  velkoobjemových  sedimentačních  nádrží Pilík 3 a NP1, aby pak byly přečerpány do rybníka  Pilík 4.

Po zalesnění východní části tohoto areálu zde nastaly veliké problémy. Rekultivované plochy přilákaly lesní zvěř  (především srnce), pro které se tento kanál stal  čas od času smrtelnou pastí.

Nebudu popisovat detaily kanálu a okolí, to se musí vidět na vlastní oči!  Je to skutečně "vřed"  Hrabové.  A nynější  naše "radnice" nemá zájem  o jeho odstranění. 

Každopádně působí kanál s amatérsky vybudovaným  "ochranným opatřením" velmi, ale velmi neesteticky. Negativní dojem dokresluje  vrstva bahna, větví a listí, kterou je kanál zaplněn. Jakož i okolní divoce rostoucí náletové dřeviny a plevel. Esteticky ve zdejší přírodě nepůsobí ani objekty čerpačky a trafostanice,  posprejované vandaly.

Tento stav neunikl ani odborníkům, kteří se podíleli na nedávno ukončené EIA.  Všem bylo jasné, že je především  nutno zjistit možné negativní  důsledky při eventuálním  zasypání tohoto kanálu. To může posoudit pouze vodohospodářský odborník. Tento specialista se asi neobejde bez původní technické dokumentace tohoto vodního díla a dalších dokumentů, včetně stavebného povolení.

Proto bylo  v květnu 2018 uloženo  Ministerstvem životního prostředí, aby  a.s. OKD zajistily pro  zdůvodnění další nezbytnosti existence tohoto kanálu odborný posudek.   Podrobnosti jsou uvedeny v „Závěrečném stanovisku“ příslušné  EIA. Ale  odborný  posudek  a konečné stanovisko k další existenci tohoto kanálu stále neexistuje!  A to je únor 2020!

A jsem o podstaty tohoto článku. Podle mého názoru má na současném  neutěšeném stavu svůj podíl i nečinnost  místní veřejné  správy v Hrabové. Konkrétně tím míním zdejší odbor stavebně správní a vedení  úřadu (pana starostu a pana tajemníka).

 Tento názor zdůvodňuji takto: Domnívám se, že bylo  možno  v letech  2018-2019    příčiny a důsledky liknavosti   OKD  ve věci vypracování uvedené studie (posudku) konzultovat s odbornými orgány  Magistrátu města Ostravy, což  se pravděpodobně nestalo. Alespoň o tom není žádná zmínka v usneseních Rady nebo Zastupitelstva. Další alternativou  bylo  vyžádání právní pomoci prostřednictvím  odborníka na problematiku EIA.  O této možnosti se  nyní  diskutuje mezi členy  komise VDE, kterým   nejsou osudy Pilíků  lhostejné. Ale  určitě by bylo vhodnější uskutečnit  nejprve plán č.1, tj. poradu s odborníky na Magistrátu.

Neexistence  výše uvedené odborné studie (posudku)  má vliv i na řešení dalších zdejších problémů, jako je možnost napojení Pilíků na Lesní  potok a budoucí osudy jímky a čerpačky odpadních vod  pod odvalem  D 2 (nachází se po levé straně Paskovské ulice na konci Hrabové).

Předpokládám, že tento můj článek neunikne pozornosti  pana starosty a pana tajemníka.  Bude také projednán na zítřejší schůzce Klubu přátel Pilíků. Účast na tomto jednání přislíbili pánové J. Dvořák, R.  Orkáč, M.Slíva, M.Veselý a  P. Žižka. Těmto občanům skutečně záleží na budoucnosti této části Hrabové. Na rozdíl od byrokratů na naší radnici.

5. 2.2020    V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma