Navigace: Vladimír Slavík > Signum laudis

Signum laudis

 

Na tento film z roku 1980 si často  vzpomenu, a to v souvislosti i s naši místní komunální politikou.

Příběh se odehrává v době 1. sv. války na ruské frontě. Kaprál českého původu jménem Hoferik (hrál ho charismatický Vlado Müller) se vyznamená v boji a obdrží  za to vysoké vojenské  vyznamenání Signum laudis.

Pak se pluk dostane do obklíčení a většina důstojníků by upřednostnila zajetí. Vidina bezpečí zajateckého tábora před dalším válčením je velmi lákavá. Obzlášť pro důstojníky, kteří i v zajetí mívají značné výhody před řadovými vojáky.

Náš hrdina Hoferik to však považuje za nepřijatelné a nabízí se, že jednotku z hlubokých lesů vyvede. Jeho přesvědčení ale  nesdílí  někteří důstojníci pluku, obviní Hoferika ze zrady a kaprál  je zastřelen. Následně  celá jednotka odpochoduje do zajetí.

A co to má společného s místní komunální politikou?

I u nás v komunální oblasti se vyskytují jak „hoferici“, plni různých ideálů, tak také někteří  „důstojníci“ , kteří netouží se utkávat v nebezpečných střetech a prosazovat různá zlepšení v oblasti veřejné správy, a raději volí pohodlnější způsob života. Tito někteří zastupitelé se  zúčastňují čas od času jednání zastupitelstva, výboru nebo komise a pokud možno se vyhýbají jakýmkoliv konfliktům. Naštěstí jsou v menšině.

Pokud jde o současné „hoferiky“, nejsou mezi nimi pouze občané  s jednodušším myšlením. Rozpoznávám i u naší nejmladší generace osobnosti, kteří na rozdíl o horlivého  filmového kaprála Hoferika se stanou brzy skutečnými důstojníky se všemi patřičnými vlastnostmi. 

Závěr: To jsem si dovolil možná až příliš. Jsem zvědav na reakci jak místních „hoferiků“  tak i některých  místních „důstojníků“.

1.3.2018    V.S.

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma