Navigace: Vladimír Slavík > Školení pro amatéry v oblasti komunální legislativy - pokr. č. 1

Školení pro amatéry v oblasti komunální legislativy - pokr. č. 1

 

 Obce u nás mají povinnost  vykonávat funkci samosprávy (samostatná působnost) a současně jsou prodlouženou rukou státu a vykonávají v určitém rozsahu i  státní správu  (přenesená působnost). Obě tyto působnosti mají svou legislativu.

Do samostatné působnosti patří všechny záležitosti, které se dějí v zájmu občanů a obce a které obec vykonává vlastním jménem a na vlastní zodpovbědnost.  Je to především  sestavování rozpočtu, vydávání obecně závazných vyhlášek, volba starosty, případně i  rady, zřizování a rušení příspěvkových organizací a pod.

S přenesenou  působnosti  se občan nejčastěji setkává při územním a stavebním řízení nebo v záležitostech ochrany přírody a krajiny.  Ale i v celé řadě dalších záležitostech. Jde o výkon státní správy, která byla obcím svěřena státem a stát hradí obcím náklady na tyto činnosti.

Základním  zákonem v oblasti komunální legislativy je zákon o obcích č. 128/2000 Sb.

Má tři části, z nichž nejrozsáhlejší je část první.Ta obsahuje 8 kapitol (Hlav), mezi kterými je i pojednání o samostatné a přenesené působnosti, o orgánech obce, orgánech zastupitelstva a rad a o dozoru a kontrole. O rozsáhlosti tohoto zákona svědčí počet paragrafů, kterých je 155.

 Občané často nerozlišují mezi samostatnou a přenesenou působnosti a mezi orgány obce a orgány zastupitelstva a rady. Vznikají pak různá nedorozumění.

Nejasnosti vznikají  někdy i u komisí.  Podle § 122 zákona o obcích mohou rady (ale nemusí)  zřídit jako své iniciativní a poradní orgány komise. Tyto komise nejsou orgánem obce, ale rady. Z toho pak vyplývá i jejich právní postavení.  

V souvislosti s komisemi je v §103 uvedeno, že starosta může po projednání s ředitelem  příslušného KV svěřit komisi výkon přenesené působnosti  (tedy státní správy) v určitých věcech.  V minulosti bylo této možnosti využíváno  při zřizování komisí pro projednávání přestupků. V současné době to však již nelze.  Podle platného zákona o přestupcích mohou tyto na úrovni obcí projednávat pouze obecní úřady.

Podle mého názoru může komunální legislativě porozumět každý občan, pokud si pečlivě přečte základní právní normy, ke kterým patří především zákon o obcích. Není zde třeba žádného speciálního právnického vzdělání. Stačí přiměřeně dobrá paměť a schopnost  logického  myšlení.

19.8. 2016   V.S.

 

 
© vladimirslavik.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma