Jak známo, sídliště Šídlovec vzniklo za poněkud zvláštních okolností v letech 1939 – 1950. Tato část Hrabové se odjakživa lišila od vesnické části obce, a to nejen vzhledem, ale také jiným způsobem myšlení zdejších obyvatel.
Vím o čem mluvím, protože jsem tam několik let žil. Konkrétně v letech 1949 – 1954 na ulici Šrobárova č. 15. Přes svůj raný věk jsem již tehdy vnímal snahu tehdejších zde žijících aktivistů poučovat o lecčems ty ostatní vesnické burany z historické části Hrabové.
A i když se od té doby mnohé změnilo, stále cítím určité napětí mezi Šídlovcem a zbytkem obce.
To byl nezbytný historický úvod, a nyní k současné situaci.
Myslím si, že většina obyvatel Šídlovce je se svým bydlením velmi, ale velmi spokojena. Byty jsou moderní a pohodlné, blízko je do školky i do školy, k dispozici jsou i nezbytné služby, provozovny a obchody včetně restaurací, a různá jiná místa pro oddych a sport, a to jak pro dospělé tak pro děti.
Nedaleko jsou i zastávky MHD. Zdejší občané si určitě cení i toho, že zde nebydlí tzv. nepřizpůsobiví.
Jediným současný diskutovaným problémem je parkování „našich miláčků“. Chtě nechtě parkují na různých místech sídliště, a to se nemusí líbit těm, kteří auta nemají.
Občasné nářky na „nedostatek zeleně“ jsou snadno řešitelné. Nedaleko Šídlovce je plno zelených ploch. Jsou to prostory kolem Ostravice, významný krajinný prvek Rybníky a také nový exkluzivní park „Hrabovjanka“.
Mám dojem, že současné diskuse o „ničení“ zelených ploch mezi obytnými domy parkováním aut podněcuje pouze několik zdejších občanů (důvody zde nechci komentovat) a „mlčící většina “ to ignoruje, ti mají jiné starosti a tzv. úbytek veřejné zeleně jim příliš nevadí.
Platí to především o diskusích některých zdejších občanů o parkování a o dopravě vůbec. Zda jednosměrky, zpomalovací prahy, parkování dodávek atd.
Pokud bych se ve svých úvahách o nynějších údajných problémech Šídlovce mýlil, jsou tady následující možnosti:
1. Hlavní slovo při řešení všech uvedených problémů bude mít zastupitelstvo Hrabové, ve kterém jsou i zástupci ze Šídlovce. V posledním volebním období jich bylo (pokud se nepletu) včetně nedaleko bydlícího starosty sedm.
2. Pokud řešení podle bodu 1 nebude možné, lze na Šídlovci zřídit osadní výbor. Podrobnosti o jeho fungování a pravomocech jsou uvedeny v § 120 a 121 zákona o obcích. Podstatné je, že tento osadní výbor vzniká z rozhodnutí zastupitelstva a představitelé osadního výboru mají právo předkládat své požadavky a návrhy na jednání zastupitelstva.
3. Požadavek na optimální řešení dopravního systému včetně parkování aut bude svěřeno odborné firmě. Navrhované řešení pak bude předloženo veřejnosti, a to prostřednictvím besedy s občany, která vyvrcholí hlasováním o tomto odborném dokumentu. Dovolím si odhadnout, že této besedy se zúčastní cca 20 občanů Šídlovce a předložený návrh bude schválen.
Na závěr: „Starou Hrabovou“ čekají v nejbližších letech velké problémy se začleněním nových obytných oblastí (lokalita Na Šajaru, Na Luhu, K Pilíkům, u Řeky, nové bytové, vícegenerační a řadové domy atd.) do organismu obce, problémy s budováním „srdce Hrabové“, se zvelebením oblasti Pilíků a v neposlední řadě s vyřešením všech budoucích komplikací v souvislost s připravovanou stavbou Jižní tangenty.
Doufám, že do příštího zastupitelstva Hrabové budou zvoleni občané, kteří nastávající problémy zvládnou. Určitě to nebudou ti, kteří letos pravděpodobně končí své dlouholeté kariéry místních politiků.
Dal jsem jim pracovní název „mlčící svingy“. Na pohled vypadají solidně, ale jejich mozky jsou zkamenělé. Přínosem nebyli ani někteří aktivnější, kteří, bohužel, neměli pro zodpovědnou funkci zastupitelů povahové a někdy i odborné předpoklady.
Jako již pouhý pozorovatel a občasný komentátor místní politické scény nemohu nevidět změny, které v posledních letech v Hrabové nastaly. Konkrétně nebývalý vzrůst aktivity občanů a jejich zájmu o věci veřejné. Logicky by měl následovat i zodpovědnější přístup k volbám s cílem odstranit s budoucího zastupitelstva „mlčící svingy“.
Již za několik dnů uvidíme, jak to dopadne.
29. 9. 2018 V.S.