Od vydání Závazného stanoviska MŽP ve věci Pilíků ( kód záměru EIA OV 9187 – ukončení hornické činnosti Dolu Paskov) uplynulo již 7 měsíců a Pilíky jsou na tom stále stejně. Do nádrže č. 4 přitékají z jižní strany částečně předčištěné splašky, z opačné strany špinavá voda, přečerpávaná ze sedimentačního kanálu. Přístupové komunikace jak od ulice Paskovské tak od ulice Mitrovické jsou stále v havarijním stavu.
Kde se stala chyba? Především u nás. Minulá Rada našeho městského obvodu velmi podcenila možnosti, které poskytuje platná legislativa (EIA) při následném odstraňování negativních důsledků dřívějších průmyslových aktivit na území obce.
Konkrétně v záležitosti Pilíků se v Závazném stanovisku MŽP ukládá OKD povinnost zajistit zpracování odborného posudku, ze kterého by vyplynulo, zda Pilíky mohou existovat jako přirozené rybniční vodní nádrže s dostatečným přítokem vody z okolních potoků. Tedy konkrétně z Lesního potoka, který přitéká do tohoto prostoru z Paskova. Jenomže do těchto dokumentů MŽP se vloudila chybička. Není datován termín tohoto úkolu. A představitelé Hrabové na tuto závažnou skutečnost nikoho neupozornili.
Na tomto místě musím přiznat svou zaujatost proti OKD. Je faktem, že ze zdejšího podzemí prostřednictvím Dolu Paskov bylo v minulých letech vyvezeno na povrch 18 439 628 tun vysoce kvalitního koksovatelného uhlí. Ve finanční hodnotě jde o miliardy korun. Toto uhlí pak bylo upravováno v zařízeních, jehož významnou součástí byly i vodní nádrže Pilíky. Takže máme morální právo požádat OKD o finanční přispění k tomu, aby z této části Hrabové byly odstraněny všechny důsledky jejich průmyslové činnosti včetně pomoci při přeměně Pilíků na přirozené vodní nádrže. Jako odškodnění za jejich fantastické zisky, plynoucí ze zdejšího podzemního bohatství. Málokdo ví o tom, že poddolováním je postižena i jižní část Hrabové, a to téměř až k Mostní ulici. Podrobné vlivy a důsledky, vzniklé na povrchu tohoto území prozatím nikdo nesledoval a nezjišťoval.
Jsem možná jediným občanem Hrabové, který pečlivě sleduje tyto záležitosti. Je to asi tím, že bydlím nedaleko a mým koníčkem je pozorování přírody, zejména v souvislosti s vodními plochami. Na březích Pilíků jsem cca od roku 1990 do roku cca 2015 strávil tisíce hodin a nelituji toho.
Takže na závěr poslední informace o těchto vodních nádržích, kterou se mi podařilo získat prostřednictvím Obvodního báňského úřadu: Jedná se o současné aktivity OKD v této oblasti:
„V plánu sanací a rekultivací i v návrhu čerpání finanční rezervy pro rok 2018 je pro tuto akci navržena částka 0,1 mil. Kč. Tato částka řešila finanční prostředky na zpracování projektové dokumentace a provedení sond v místě křížení stávajícího podzemního vedení ČEZu 22 kV s případnou novou trasou vodoteče. Dle takto zpracované dokumentace, ke které existuje i vyjádření Povodí Odry, je možné vyřizovat územní rozhodnutí o umístění stavby. Stavbu je reálné technicky realizovat.
Realizaci a vyřízení povolení však brání skutečnost, že do nádrží Pilík 4,5 jsou svedeny odpadní vody různých subjektů (Green Gas, DPB, sodovkárna, AWT. Residomo apod.) Pokračování prací na vyřízení povolení je možné až po ukončení vypouštění odpadních vod. Pokud by stavba byla povolena, docházelo by k zřeďování odpadních vod, což stávající legislativa nepřipouští.“
Tyto informaci poskytla Obvodnímu báňskému úřadu paní Ing. Jana Theodosisová z OKD.
Takže závěrem: Přeměna Pilíků na vodní nádrže, vhodné pro sport a rekreaci, je prozatím v nedohlednu. Nejprve se musí vyřešit problém odpadních vod, které se nyní vypouští do těchto nádrží. Každý si asi umí předtavit náročnost následných investicí. Tedy budování čističek, které by odvedly odpadní vody mimo Pilíky. OKD doposud věnovala této záležitosti pouhých 100 tisíc Kč. Ve srovnání s jejich dřívějšími zisky je to směšná částka.
A opět musím zmínit, že tyto problémy se měly řešit v pravý čas a na správném místě. Tedy prostřednictvím EIA v roce 2018. Což se bohužel nestalo a vina padá i na tehdejší radní Hrabové. Nebo na koho?
18. 12. 2018 V.S.